Jedinečné příběhy v hudbě

Kultura - 09. 12. 2022
Jedinečné příběhy v hudbě

PARDUBICE - Při prosincových abonentních koncertech v Komorní filharmonii se po tři za sebou jdoucí večery představí jako host vynikající violoncellista Emil Rovner. Půjde o jeho vůbec první vystoupení s Komorní filharmonií Pardubice a při této příležitosti zazní v jeho provedení hned dvě díla.

 

V české premiéře uvede Koncert pro violoncello a orchestr Jakobův sen od Barucha Berlinera. „Jakobův sen je přímo protkán prvky židovské lidové hudby, což u nás uslyšíte málokdy, a těšíme se na vyloženě strhující závěr této skladby, při kterém se bude moci zapojit i publikum. Bude to pro všechny jistě neobvyklý zážitek,“ prozradila koncertní manažerka Vladislava Kopecká.

 

Druhou skladbou v podání Emila Rovnera, který působí jako profesor na drážďanské Hochschule für Musik Carl Maria von Weber, bude Concertino pro violoncello a orchestr Mieczyslawa Weinberga. V obou případech se jedná o díla autorů židovského původu, a i proto nad koncerty převzala záštitu velvyslankyně státu Izrael v České republice Její Excelence Anna Azari.

 

Pod taktovkou šéfdirigenta Stanislava Vavřínka zazní ještě dvě další, skoro až pohádkově znějící kompozice. Jsou jimi Pohádka o krásné Meluzíně Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a suita z baletu Čarodějná láska Manuela de Fally.

 

 

Koncerty Jedinečné příběhy v hudbě se uskuteční v pondělí 12.12., v úterý 13.12. a ve středu 14.12. v Sukově síni Domu hudby vždy od 19 hodin. Vstupenky lze zakoupit v Turistickém informačním centru v Machoňově pasáži v Pardubicích, prostřednictvím online webu www.kfpar.cz či na večerní pokladně před koncertem. (AŽ) Foto: KFP (Na snímku Emil Rovner)

Mohlo by vás zajímat:

Barocco sempre giovane zahájí ve čtvrtek

Barocco sempre giovane zahájí ve čtvrtek

Sezonu otevře na pardubickém zámku koncert s violoncellistou Emilem Rovnerem

Filharmonie vstupuje do 55. sezony

Filharmonie vstupuje do 55. sezony

Sólistou trojice úvodních koncertů bude houslista Jan Mráček

Petra Janečková sahá po Thálii

Petra Janečková sahá po Thálii

Podaří se oblíbené pardubické herečce přetavit nominaci ve významné divadelní ocenění?

Pardubické koncerty Zlaté Pecky

Pardubické koncerty Zlaté Pecky

Ve středu v Gočárově galerii Talentissimo, v neděli v Domě hudby slavnostní zakončení

Velké umění v malém prostoru

Velké umění v malém prostoru

Podmanivé smyčce Dua Vespral rozezní zámeckou kapli Tří králů

Přestupní stanice: Strach

Přestupní stanice: Strach

Pardubičtí začínající herci uvedli premiéru hry o svých vrstevnících