Den bezpečnějšího internetu

Region - 04. 01. 2023
Den bezpečnějšího internetu

PARDUBICKÝ KRAJ - Aby byl internet dobrým sluhou a ne zlým pánem, může ovlivnit každý z nás. Jen je třeba chovat se obezřetně a uvědomit si, že ve virtuálním prostředí se každý musí chovat jak v reálném světě.

 

To, že nikdo nedává nic zadarmo nebo výrazně výhodně, by mělo být víc než zřejmé. Stejně tak jako nikdo bezmyšlenkovitě nepředá klíče od svého domu nebo bytu komukoliv, běžně nesděluje svá hesla nebo identifikační údaje druhé osobě.

 

Blíží se 20. ročník „Dne bezpečnějšího internetu“ a my se při našich preventivních akcích jako v uplynulém roce více zaměříme na předávání rad osloveným uživatelům internetu, tak aby jejich identita i finanční prostředky byly v bezpečí. Cílem prevence je předat informace o různých druzích podvodů, nabourání se do soukromých komunikačních účtů nebo úniku citlivých informací v kyberprostoru, které v našem kraji zaznamenáváme.

 

PREVENTIVNÍ RADY:

 

• bezpečný prodej přes internetové bazary je možný jen v případě, že kupujícímu nesdělíte identifikační údaje k platební kartě nebo přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. V opačném případě jde v 99,9 % o tzv. reverzní internetový podvod a obětí se stáváte vy jako prodávající. Pachatelé často využívají phishingové stránky, které se tváří jako webové stránky přepravních společností.

 

• pozor na falešného bankéře (pracovníka banky), či další podvodné úřední osoby, které od Vás pod legendou napadení vašeho bankovního účtu, požadují okamžitý výběr hotovosti s následným vložením do bitcoinmatu.

 

• v internetovém prohlížeči vždy pečlivě kontrolujte zadanou adresu, kterou otvíráte a bedlivě čtěte zprávy od vaší banky.

 

• nejlevnější zboží na internetu nemusí být reálné, čtěte recenze, zjistěte si historii obchodu, jeho sídlo a jaké možnosti platby nabízí.  

 

• vyhodnocujte riziko rychlých investic, nereálně vysoké zisky mohou být podvodné.

 

• používejte silná hesla do internetového bankovnictví, sociální sítě i ostatní účty na internetu, nejlépe kombinaci velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků, tak zabráníte jejich snadnému prolomení a vaše finance i informace zůstanou v bezpečí.

 

• střežte si své soukromí, nesdílejte intimní obsah přes internet, uniklé informace vám mohou způsobit psychické obtíže nebo i trestní stíhání.

 

• pravidelně aktualizujte operační systém a používejte antivirový software.

por. Mgr. LENKA VILÍMKOVÁ, Krajské ředitelství Policie ČR Pardubice    Foto: PČR    

Mohlo by vás zajímat:

Filmaři hledají lokace mimo Prahu

Filmaři hledají lokace mimo Prahu

Pro Pardubický kraj je to velká příležitost

Chystají novinku na zámku

Chystají novinku na zámku

Lapidárium představí kamenné památky od středověku do současnosti

Galavečer plný dobra

Galavečer plný dobra

Kromě jiných ocenil i třídu děvčat, která se věnuje charitě a dobrovolnictví

Uznání pro Krásku z Kladiny i pro pivo

Uznání pro Krásku z Kladiny i pro pivo

Dokument o nálezu jedinečné nádoby a objevu nejstaršího piva svého druhu uspěl na festivalu v Bratislavě

Na několik etap

Na několik etap

Kraj pokračuje v přípravách na rozšíření parkovacích ploch v Pardubické nemocnici

Perný víkend pro silničáře

Perný víkend pro silničáře

Najezdili v Pardubickém regionu 61 tisíc kilometrů