Vyhledání je velmi snadné

Region - 05. 01. 2023
Vyhledání je velmi snadné

PARDUBICKO - Pardubický kraj postupně se svými organizacemi (Východočeské muzeum v Pardubicích, Regionální muzeum v Chrudimi, Regionální muzeum v Litomyšli, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a Gočárova galerie) zpřístupňuje odborné i široké veřejnosti digitalizované sbírkové předměty. Najdete je na prezentačním portálu sbírek Pardubického kraje Klíč ke sbírkám (www.klickesbirkam.cz). V současné době obsahuje na 120 tisíc položek a vyhledávání v něm značně zjednodušil nový systém.

 

„Portál vznikl už v roce 2015 v rámci evropského projektu. Vloni ale prošel významnou proměnou, která vylepšila jeho uživatelské vlastnosti. Doplněno bylo fulltextové vyhledávání, třídění, časová osa, virtuální výstavy a kolekce předmětů. V současné době je digitalizováno už asi dvacet procent našich sbírek a tento proces plynule pokračuje. Věřím, že portál bude užitečný nejen pro badatele a odborníky, kteří si třeba chtějí zapůjčit některé naše předměty do tematických výstav, ale i pro laiky, kteří chtějí do některých sbírek nahlédnout,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.

 

Portál je zdarma přístupný a vyhledávání v něm je jednoduché. Zájemci mohou zvolit buď vyhledávání podle zadaných slov (fulltextové), nebo podle kulturní instituce, typu sbírky, materiálu, geografie či datace. V případě výtvarných děl nabízí vyhledávač také řadu kategorií.

 

„Kurátoři sbírek z jednotlivých organizací zde mohou vytvářet digitální výstavy s díly z více institucí, což se nám osvědčilo už v době pandemie. Ale i nyní má portál přidanou v hodnotu v tom, že na něm můžeme představit sbírkové předměty, které nemohou být fyzicky vystaveny, jako je například rozebraná skleněná mozaika z nemocnice, případně mohou kurátoři své výstavy doprovodit rozsáhlejšími texty a dalšími doplňky, které není možné ve výstavních síních z prostorových důvodů uvést,“ dodal Roman Línek. (zun) Foto: Pk (Na snímku uložená rozebraná mozaika z Pardubické nemocnice, Jindřich Rejnart: Radostné mládí – síla dospělosti – spokojené stáří)

Mohlo by vás zajímat:

Obejdou se i bez Smartwings

Obejdou se i bez Smartwings

Rozvoj Letiště Pardubice není ohrožen, v nové sezoně bude nabízet ještě více letů

Neokázalá statečnost

Neokázalá statečnost

Neznámý osud Josefa Kříže připomíná pamětní deska na krajském úřadu

Další exemplář do letky

Další exemplář do letky

Replika prvoválečné stíhačky Aviatik D.I. Berg přistála v Kuněticích

Nová expozice na hradě

Nová expozice na hradě

Na Rychmburku uvidíte gotické oltáře z Chrudimi

Lokální výrobci se snažili

Lokální výrobci se snažili

MLS Pardubického kraje zná letošní oceněné

Totální nezodpovědnost

Totální nezodpovědnost

Linkový autobus neměl na silnici co dělat