Také na Pardubicku vítězí Pavel

Region - 14. 01. 2023
Také na Pardubicku vítězí Pavel

PARDUBICKO – Výsledky prvního kola prezidentských voleb v regionu, respektive v okrese Pardubice, se výrazně neliší od těch celostátních. Při volební účasti 70,98 % se jeho vítězem stal Petr Pavel, jemuž na Pardubicku dalo hlas 37,32 % oprávněných voličů. Na druhém místě a rovněž do druhého kola postupuje Andrej Babiš s 32,79 % hlasů. Třetí příčka patří v okrese Danuši Nerudové (15,06 %) a pořadí dalších kandidátů je v okrese Pardubice následující: Pavel Fischer 5,92, Jaroslav Bašta 4,25, Marek Hilšer 2,68, Karel Diviš 1,42 a Tomáš Zima 0,51 % hlasů.

 

Kompletní výsledky za každou obec jsou k dispozici na www.volby.cz. Na následujících řádcích jsme vybrali pouze některá zajímavá fakta týkající se skončeného 1. kola.

 

Nejvyšší volební účast v okrese byla zaznamenána v Malých Výklecích (90,20 %), dále v Přepychách (87,50 %) a Urbanicích (84,13%).

 

V krajském městě zvítězil Petr Pavel výrazněji než v rámci celé republiky. Od zúčastnivších se voličů obdržel 40,02 % hlasů, zatímco Andrej Babiš pouze 31,10 % a Danuše Nerudová 14,72 %. Pavel vyhrál první kolo také všech obvodech Pardubic.

 

Při porovnání výsledků podle jednotlivých obcí je patrné na první pohled, že tam, kde převažují mladší voliči a kde lidé bydlí převážně v nedávno postavených domech, dostal nejvíce hlasů Petr Pavel (za příklad budiž dány Býšť, Dříteč, Němčice). Vůbec největší úspěch ale zaznamenal generál ve výslužbě z venkovských obcí na Pardubicku v Holotíně, kde obdržel 48,38 % platných hlasů.

 

Naopak největší baštou Andreje Babiše se staly Morašice, kde tento kandidát získal 68,42 % hlasů (Petr Pavel zde dostal 17,54 %). Prezidentem již po 1. kole by se Babiš stal rovněž v Selmicích, kde mu hlas dalo 56,0 % voličů, v Přepychách s 53,57 % a v Urbanicích, kde získal 51,92 % hlasů.

 

Nejvíce vhozených hlasů v procentech pro Danuši Nerudovou jsme zaznamenali ve Strašově (29,09), v Trusnově (19,82) a v Němčicích (18,99). Ani na jednom z těchto míst však Nerudová nezvítězila.

 

Naprosto stejný výsledek, tedy jakousi plichtu pro dva nejúspěšnější kandidáty Andreje Babiše a Petra Pavla „vyrobili“ voliči v Třebosicích (oba 31,2 %) a ve Velinách (oba 33,09 %).

 

Velmi zajímavý je volební výsledek v Žáravicích. Tam vyhrál Andrej Babiš s rovnými 50 % hlasů. Na druhém místě skončil Pavel Fischer s 14,28 % hlasů, třetí příčku obsadila Danuše Nerudová (12,85 %) a až čtvrté místo v této obci patří Petru Pavlovi s pouhými 7,14 % hlasů.

 

Poslední obcí, z níž v sobotu přišly výsledky, byly tentokrát Opatovice nad Labem. Současně s prezidentskými volbami se zde totiž konalo referendum o výstavbě obří haly na katastru obce. Informace o jeho výsledku přineseme později. (ro – čsú) Foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ (Na snímku odevzdává v pátek odpoledne svůj hlas volič v pardubickém Domově pro seniory U Kostelíčka)

Mohlo by vás zajímat:

Především do oblasti dopravy

Především do oblasti dopravy

Investice kraje posílí v letošním roce 1,2 miliardy korun

Za účasti odborníků od nás

Za účasti odborníků od nás

Restaurátoři z Univerzity Pardubice zkoumají malby Emauzského kláštera

Policie hledá svědky

Policie hledá svědky

Chodec po střetu ve Starém Hradišti skončil v nemocnici

Vít Rakušan na Pardubicku

Vít Rakušan na Pardubicku

Ministr vnitra navštívil v pátek LDN Rybitví a „chemičárnu“ v krajském městě

Obor, který studenty baví

Obor, který studenty baví

Chemiklání se letos z Univerzity Pardubice a Cambridge rozšíří i na Oxford

Pro veřejný sektor

Pro veřejný sektor

Kraj rozšiřuje spolupráci s Univerzitou Pardubice