Příběhy vlastenců, Boxer a smrt

Město Pardubice - 16. 01. 2023
Příběhy vlastenců, Boxer a smrt

PARDUBICE - Na druhou polovinu ledna, konkrétně na čtvrtek 26. a úterý 31. ledna, nachystali pracovníci Památníku Zámeček dvě filmové projekce. Návštěvníci se mohou těšit na dokument Příběhy vlastenců a na hraný film film Boxer a smrt.

 

Televizní dokument Příběhy vlastenců připomíná události roku 1942. Věnuje se operaci Anthropoid, heydrichiádě, osudům československých odbojářů a pamětníků, připomenuty jsou také popravy příbuzných a spolupracovníků parašutistů v Mauthausenu. Prostor je věnován i Památníku Zámeček Pardubice a výsadku Silver A.

 

Příběhy vlastenců uvedeme ve čtvrtek 26. ledna od 17:00 hodin, po filmu bude následovat diskuze s jeho režisérem Oliverem Malinou Morgensternem. Pro zájemce bude navíc od 19:00 hodin otevřena expozice, kterou si budou moci projít za doprovodu odborného výkladu jednoho z našich průvodců. Vstup pro dospělé je 120 Kč a pro děti 80 Kč a zahrnuje projekci, následnou diskuzi i komentovanou prohlídku.,“ informovala Kateřina Hloušková z Památníku Zámeček.

 

Dokument budou mít možnost zhlédnout i školy, a to ve čtvrtek 26. ledna a v pátek 27. ledna dopoledne v rámci uzavřených projekcí. Po vzpomínkovém aktu z 9. ledna se zároveň jedná o letošní druhé připomenutí začátků působení paradesantního výsadku Silver A na Pardubicku.

 

Děj slovenského filmu režiséra Petera Solana z roku 1962 Boxer a smrt je zasazen do koncentračního tábora, jehož velitel je amatérským boxerem. Jako partnera k tréninku si mezi vězni vybere Jána Komínka, také boxera amatéra, kterému se tak začne dostávat speciálního zacházení. Mezi zdmi koncentračního tábora však nemůže jít o fairplay ani při sportovních zápasech.

 

Zajímavostí může být, že Památníku Zámeček se týká i téma boxu – člen pardubického gestapa Walter Kröger, který stál za mnoha brutálními výslechy, byl bývalým profesionálním boxerem. Československá vládní komise pro stíhání nacistických válečných zločinců po Krögerovi dokonce pojmenovala vyšetřování pardubického gestapa jako Boxer,“ připomíná pozoruhodné souvislosti Kateřina Hloušková.

 

Snímek Boxer a smrt bude promítán 31. ledna od 18:00 hodin ve spolupráci s Institutem Paměti národa Pardubice. Jedná se o první ze čtyř plánovaných společných projekcí, na další se můžete těšit vždy poslední úterý v měsíci. Vstupné je dobrovolné.

 

Uvedení Boxera a smrti vztahujeme k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Oba filmy budou promítány v kinosále Památníku Zámeček Pardubice. Věříme, že specifická atmosféra projekčního místa vytvoří ojedinělý divácký zážitek,“ uzavírá pozvánku pro zájemce z řad široké veřejnosti Hloušková. (zr) Foto: ARCHIV (Na snímku legendární slovenský herec Štefan Kvietik v hlavní roli snímku Boxer a smrt)

Mohlo by vás zajímat:

O uprchlících i o válce na Ukrajině

O uprchlících i o válce na Ukrajině

Památník Zámeček na únor chystá přednášku, komentované prohlídky a projekci

Legenda je zpět

Legenda je zpět

Ptačí klec nově každou první sobotu v měsíci v The Factory Bar & Lounge

Osud mostu kpt. Bartoše zpečetěn

Osud mostu kpt. Bartoše zpečetěn

Město již zná aktuální stav důležité spojnice Polabin s oblastí nádraží

Opatření Dopravního podniku

Opatření Dopravního podniku

Změny na linkách pardubické MHD během omezení provozu na mostu kpt. Bartoše

CFIG Arena slavnostně otevřena

CFIG Arena slavnostně otevřena

Rekonstruovaný fotbalový stadion v centru Pardubic si ve středu večer mohla prohlédnout i veřejnost

Vědí už, jaké to je

Vědí už, jaké to je

Zastupitelé města si vyzkoušeli život handicapovaných