Expozice i akce lákají

Region - 19. 01. 2023
Expozice i akce lákají

PARDUBICE - Téměř 94 tisíc návštěvníků dorazilo loni na Zámek, sídlo Východočeského muzea. Po letech ovlivněných pandemií covidu a rekonstrukcí se tak renesanční perla v centru krajského města pomalu dostává na čísla, kterými se pyšnila dříve.

 

Lidé proudili především na nově otevřený prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, výstavu Lidé odvedle a na kulturní akce jako Velikonoce na  zámku, divadelní festival Pernštejnlove nebo Sladké Vánoce.

 

„Loni jsme otevřeli Pernštejnskou rezidenci, prohlídkový okruh, kterým celá tříletá rekonstrukce zámku vyvrcholila. Za tři měsíce provozu ji navštívilo tři a půl tisíce zájemců a máme od nich nadšené ohlasy. Přes pět tisíc lidí vyšplhalo k nové expozici na zámecké věži a sedm tisíc si prohlédlo výstavu Lidé odvedle, věnovanou světu hendikepovaných,“ vybírá nejnavštěvovanější muzejní výstavy a prohlídkové okruhy ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Spokojení jsme i s návštěvností kulturních akcí, na kterých jsme loni napočítali přes 48 tisíc lidí. Zámek opět ožil – jak palác a hospodářské budovy s novými výstavními sály, tak nádvoří a valy,“ říká Libánek.

 

„Tajně jsme si přáli překročit magických 100 tisíc návštěvníků, protože zmizela omezení daná rekonstrukcí zámku i protiepidemickými opatřeními. Ale chování návštěvníků se mezitím trochu proměnilo, na některé přednášky nebo koncerty teprve zase začínají chodit,“ hodnotí ředitel a pokračuje: „Především se ale roztrhl pytel s kulturními akcemi, kterých se v sezóně o víkendech v Pardubicích koná opravdu hodně a konkurují si,“ podotýká Libánek.

 

Spokojený je i zřizovatel muzea, Pardubický kraj. „Postupně se začíná naplňovat takzvaný generel zámku, který vystěhoval depozitáře, otevřel více historických prostor paláce veřejnosti a vznikají nové výstavní sály v hospodářských budovách. Pro lepší kvalitu služeb proto nyní řešíme projekty návštěvnického centra a společenského sálu,“ připomíná náměstek hejtmana Roman Línek celkovou proměnu zámku, která se projeví v dalších letech.

 

Vloni nejnavštěvovanější výstava Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem lákala na interaktivní instalaci a vstup zdarma. Kromě běžných návštěvníků ji ve velkém měřítku navštívily i školní třídy. Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár zaujala přes 4300 návštěvníků a potvrdila oblíbenost tématu moderní architektury.

 

Pozadu nezůstaly vzdělávací programy pro školy a veřejnost, zúčastnilo se jich přes devět tisíc dětí. Mezi nejoblíbenější patřily programy Vytvoř si erb, O poklad svatého Václava, Vánoce se zvířátky, a především program ve výstavě Lidé odvedle.

 

Nejnavštěvovanějšími akcemi byly Velikonoce na zámku, Sladké Vánoce, divadelní festival Pernštejnlove, food festival Pernštejnské hodování, Pardubický festival piva a Pardubická muzejní noc. „V letošním roce plánujeme přidat ještě operní představení na nádvoří a rozšíření Muzejní akademie, která rychle získává na oblibě mezi seniory,“ uzavírá ředitel muzea. (skp) Foto: VČM (Snímek z oblíbené akce Velikonoce na zámku)

Mohlo by vás zajímat:

Především do oblasti dopravy

Především do oblasti dopravy

Investice kraje posílí v letošním roce 1,2 miliardy korun

Za účasti odborníků od nás

Za účasti odborníků od nás

Restaurátoři z Univerzity Pardubice zkoumají malby Emauzského kláštera

Policie hledá svědky

Policie hledá svědky

Chodec po střetu ve Starém Hradišti skončil v nemocnici

Vít Rakušan na Pardubicku

Vít Rakušan na Pardubicku

Ministr vnitra navštívil v pátek LDN Rybitví a „chemičárnu“ v krajském městě

Obor, který studenty baví

Obor, který studenty baví

Chemiklání se letos z Univerzity Pardubice a Cambridge rozšíří i na Oxford

Pro veřejný sektor

Pro veřejný sektor

Kraj rozšiřuje spolupráci s Univerzitou Pardubice