Obor, který studenty baví

Region - 02. 02. 2023
Obor, který studenty baví

PARDUBICE / CAMBRIDGE / OXFORD - Letošní 8. ročník soutěže středoškoláků s názvem Chemiklání se poprvé odehraje na třech univerzitách, a to v České republice a ve Velké Británii. Organizátorům se koncept pro nadané studenty podařilo přenést z Univerzity Pardubice také na celosvětově známé a prestižní školy Univerzitu v Cambridgi a Univerzitu v Oxfordu.

 

Zatímco se na Univerzitu Pardubice a její Fakultu chemicko-technologickou příští pondělí 6. února sjedou tři stovky středoškolských studentů z České republiky a ze Slovenska, tak nad stejnými otázkami a úlohami z oblasti chemie se budou letos zamýšlet i studenti ve Velké Británii.

 

„Další spolupracující univerzita v anglickém Oxfordu je letošní novinka. Jsme rádi, že je o soutěž zájem i za hranicemi naší země,“ říká zakladatel soutěže Jan Hrubeš, absolvent Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

 

Tří až pětičlenné týmy budou i v tomto roce tradičně řešit soubor šedesáti úloh z různých oblastí chemie. Soutěž není postavená na testování pamětných znalostí, studenti se spíše učí aplikovat chemické poznatky v nových situacích. Proto si soutěžící mohou přinést jakoukoliv papírovou literaturu, do které je možné během předem určeného času nahlížet.

 

„Chceme dlouhodobě podporovat u mladé generace zájem o vědu a o chemii. Jsem rád, že naše fakulta může opět hostit tyto talentované studenty, které chemie skutečně baví,“ uvedl Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické, která dlouhodobě nabízí nejtalentovanějším soutěžícím příslib mimořádného stipendia v prvním roce studia, pokud se stanou jejími studenty.

 

Soutěž odstartuje v prostorách Fakulty chemicko-technologické v pondělí 6. února v 10 hodin. Nejvzdálenější soutěžní tým přijede do Pardubic až z Košic. Vyhlášení výsledků pořadatelé naplánovali na 14 hodin do auly Univerzity Pardubice. (MaM) Ilustrační foto: ARCHIV UPCE

Mohlo by vás zajímat:

Filmaři hledají lokace mimo Prahu

Filmaři hledají lokace mimo Prahu

Pro Pardubický kraj je to velká příležitost

Chystají novinku na zámku

Chystají novinku na zámku

Lapidárium představí kamenné památky od středověku do současnosti

Galavečer plný dobra

Galavečer plný dobra

Kromě jiných ocenil i třídu děvčat, která se věnuje charitě a dobrovolnictví

Uznání pro Krásku z Kladiny i pro pivo

Uznání pro Krásku z Kladiny i pro pivo

Dokument o nálezu jedinečné nádoby a objevu nejstaršího piva svého druhu uspěl na festivalu v Bratislavě

Na několik etap

Na několik etap

Kraj pokračuje v přípravách na rozšíření parkovacích ploch v Pardubické nemocnici

Perný víkend pro silničáře

Perný víkend pro silničáře

Najezdili v Pardubickém regionu 61 tisíc kilometrů