Romantické varhany

Kultura - 17. 02. 2023
Romantické varhany

PARDUBICE - Komorní filharmonie se představí v pondělí 20. února a ve středu 22. února pod vedením Petra Vronského s koncertním programem Romantické varhany. První polovina programu bude patřit Schumannově Rýnské symfonii a v druhé části večera doprovodí pardubičtí filharmonici uznávanou varhanici Zuzanu Ferjenčíkovou při provedení slavného Koncertu pro varhany a orchestr č. 1 d moll Alexandra Guilmanta. Koncerty se konají v Sukově síni Domu hudby vždy od 19 hodin.

 

Tento koncertní program potěší všechny, kdo mají rádi větší orchestrální zvuk, a ještě jsou navíc milovníky varhanní hudby. Společným jmenovatelem obou skladeb na programu je období romantismu 19. století, kdy díla vznikla. Robert Schumann napsal Rýnskou symfonii v roce 1850 a je oslavou radostného života v Porýní i díkuvzdáním za nového arcibiskupa v Kolíně nad Rýnem a tamní katedrálu. Alexandre Guilmant je jedním z mála skladatelů období romantismu, který komponoval varhanní hudbu, ovšem o to rozsáhlejší je jeho dílo. Koncert pro varhany č. 1 d moll je jeho nejznámější kompozicí.

 

Hra na varhany bývá obvykle doménou mužů, podobně jako v případě harfy předvídáme ženu. Tentokrát ale jdeme proti obecnému očekávání a k provedení tohoto koncertu jsme přizvali varhanici Zuzanu Ferjenčíkovou, která ve svém oboru dosáhla mimořádných úspěchů,“ poznamenala koncertní manažerka Vladislava Kopecká.

 

Zuzana Ferjenčíková je první ženou, která vyhrála prestižní soutěž ve varhanní improvizaci v nizozemském Haarlemu (2004) a kromě bohaté koncertní činnosti působí od září 2021 jako profesorka hry na varhany na Codarts University v Rotterdamu.

 

Koncert bude řídit Petr Vronský, který v současnosti působí jako šéfdirigent Severočeské filharmonie Teplice. Na nejvyšším dirigentském postu působil předtím v Olomouci, v Ostravě i v Brně. V jeho kariérním medailonku se pak zejména vyjímá období od roku 1992 do roku 2003, kdy byl často zván k hostování u českých a zahraničních orchestrů, například u Antverpského královského filharmonického orchestru, Berlínských symfoniků, Metropolitan Orchestra Tokio, Filharmonického orchestru Rio de Janeiro, Mnichovského rozhlasového orchestru, Petrohradského filharmonického orchestru, Jeruzalemského symfonického orchestru Izrael a dalších.

 

Vstupenky lze zakoupit v Turistickém informačním centru v Machoňově pasáži v Pardubicích, prostřednictvím online webu www.kfpar.cz či na večerní pokladně před koncertem. (AŽ) Foto: ARCHIV KF (Na snímku Zuzana Ferjenčíková)

Mohlo by vás zajímat:

Služka vstoupila do českých kin

Služka vstoupila do českých kin

Drama o lásce dvou dívek se natáčelo v Pardubickém kraji

Host Pirátů: Vojtěch Dyk

Host Pirátů: Vojtěch Dyk

PIRATE SWING Band připravuje koncertní událost roku na jubilejním desátém Gala

Premiéra Východočeského divadla

Premiéra Východočeského divadla

Komedie o střetu světa mafie a hendikepovaných divadelníků

Hudební lahůdka na zámku

Hudební lahůdka na zámku

Mistři českého, italského a německého baroka s flétnistkou Janou Semerádovou

Za účasti autora

Za účasti autora

Poezie i próza Miloně Čepelky v Poediu Východočeského divadla

O víkendu zábava na ledě

O víkendu zábava na ledě

GRAND Festival smíchu zve na Kuličkiádu smíchu i doprovodný program