Wernerovo nábřeží zdobí nová lípa

Město Pardubice - 24. 02. 2023
Wernerovo nábřeží zdobí nová lípa

PARDUBICE - Do prostoru za kostel sv. Bartoloměje se vrátila lípa, kterou tam v lednu vysadil městský obvod Pardubice I. Jednalo se o náhradu za předešlou uschlou lípu. V letošním roce MO I plánuje vysadit další stromy, a to v ulicích Sezemická a Na Hrádku.

 

„Minulá lípa, která byla na stejném místě, uschla. Městský obvod tedy požádal státní správu orgánu ochrany přírody o souhlas s jejím pokácením. Vzhledem k tomu, že se jedná o lokalitu památkově chráněnou, bylo třeba požádat o vyjádření i Úsek památkové péče Magistrátu města Pardubic,“ přibližuje starosta MO I Filip Šťastný a dodává, že Úsek památkové péče pokácení schválil ale s podmínkou, že na místě pokácené lípy musí být zasazena lípa nová. „Tato podmínka byla tedy od začátku součástí rozhodnutí o povolení ke kácení předešlé lípy,“ doplnil starosta Šťastný. V dané lokalitě v průběhu roku přibude ještě chybějící jerlín.

 

Městský obvod Pardubice I plánuje v letošním roce sázet ještě další stromy, a to v jarním období. Bude se jednat o hlohy, které zasadí v ulicích Sezemická a Na Hrádku. „Zeleň ve městě má mnoho výhod. Mezi hlavní benefity patří snižování tepelného ostrova, což je městská zástavba, ve které je znatelně vyšší teplota než v jejím okolí. Je prokázáno, že tepelný ostrov je až od 10 stupňů nižší u lokalit se stromy. Mezi další výhody patří i snižování prašnosti v okolí zeleně a nesmíme zapomenout ani na estetickou funkci,“ vyjmenovala pozitiva zeleně uvnitř města náměstkyně Jiřina Klčová, do jejíž gesce spadá životní prostředí. (kvl) Foto: MmP

Mohlo by vás zajímat:

Tísňové linky fungují

Tísňové linky fungují

Nehoda v centru Pardubic byla ohlášena až z Německa

Pro přátelskou komunikaci

Pro přátelskou komunikaci

Pardubice se představí v novém kabátě

Aplikace je již otevřena

Aplikace je již otevřena

Za měsíc startují zápisy pro budoucí prvňáčky

Bečka nahradí Böhmovou

Bečka nahradí Böhmovou

Dosavadní městská zastupitelka bude pracovat v zahraničí

Svátky jara, jak je neznáte

Svátky jara, jak je neznáte

Na valech pardubického zámku je opět připravena velikonoční stezka

Zamezit odkládání na skládky

Zamezit odkládání na skládky

Pardubice navyšují počet hnědých kontejnerů pro oddělený sběr bioodpadu