Svátky jara, jak je neznáte

Město Pardubice - 16. 03. 2023
Svátky jara, jak je neznáte

PARDUBICE - Víte, odkud k nám přihopkal velikonoční zajíček? Ve které zemi přehazují vajíčka přes dům? Kde slaví palačinkový den? To vše se můžete dozvědět na zámecké velikonoční stezce, kterou od soboty 18. března připravilo Východočeské muzeum na zámeckých valech. A když přinesete vlastnoručně vyrobenou kraslici, můžete ozdobit i velikonoční keř.

 

Stezku tvoří desítka zastavení s úkoly a hádankami na vajíčkách, která návštěvníci najdou na zámeckých valech, většinou na stromech. „Stezka  bude volně přístupná od této soboty po dobu otevření valů, tedy každý den od osmi do 16 hodin, od dubna pak do 18 hodin. Velikonoční stezkou chceme děti i jejich rodiče a prarodiče naladit na blížící se svátky. Zároveň je to pozvánka na Velikonoce na zámku, které pořádáme 2. dubna,“ vybízí k návštěvě ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

 

Pouštění draků i házení vajec

 

Spíš než samotnému svátku se letos stezka věnuje neobvyklým hrám a zvykům, které se k Velikonocím u nás i ve světě vážou. „Děti i jejich doprovod zjistí, jaké zvyky s vajíčky se provádějí: koulení, ťukání, hledání, a dokonce házení vajec přes dům. Odhalí také, kde se o Velikonocích pouští draci,“ popisuje témata stezky muzejní edukátorka Monika Kabešová. „Nahlédnou přitom i za hranice – na zvyky z Anglie, Norska, nebo dokonce Bermud,“ dodává.

 

Ozdobte velikonoční keř

 

Součástí stezky je i letos velikonoční keř na druhém rondelu valů. „Budeme rádi, když nám návštěvníci pomohou s velikonoční výzdobou a vlastnoručně vyrobenou kraslicí ozdobí označený keř tak, aby potěšili sebe i ostatní příchozí na valech,“ uzavírá Tomáš Libánek. (skp) Foto z minulého ročníku: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Aplikace je již otevřena

Aplikace je již otevřena

Za měsíc startují zápisy pro budoucí prvňáčky

Bečka nahradí Böhmovou

Bečka nahradí Böhmovou

Dosavadní městská zastupitelka bude pracovat v zahraničí

Zamezit odkládání na skládky

Zamezit odkládání na skládky

Pardubice navyšují počet hnědých kontejnerů pro oddělený sběr bioodpadu

Vyjdou vstříc rodičům

Vyjdou vstříc rodičům

Prázdninový provoz v mateřských školách

Třída Míru bez MHD

Třída Míru bez MHD

Informace Dopravního podniku o opatřeních platných od 27. března 2023

První výročí

První výročí

Před rokem byl v Pardubicích otevřen první Institut Paměti národa a jeho interaktivní expozice