PROSEČ - Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka společně s plzeňskou stanicí DESOP a s podporou krajského radního pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslava Krčila uspořádali ve zdejší sokolovně seminář pro strážníky a hasiče z celého Pardubického kraje na téma odchytu a manipulace s volně žijícími živočichy.
„Jsem velmi rád, že zvířatům, která se náhodou dostanou do nesnází nebo se někde ošklivě poraní, můžeme pomáhat s návratem zpět do přírody, tedy tam, kam přirozeně patří. Děkuji za to nejen záchranným stanicím, které odvádějí bezesporu nesmírně záslužnou práci, ale i městským strážníkům nebo hasičům. Ti jsou často na místě jako první a musí si umět poradit i s nevyzpytatelnými případy. To jsme mohli vidět i v prezentacích na semináři, který záchranné stanice pro policisty i hasiče připravily. Osobně takové akce vždy rád podpořím a velmi za ně děkuji,“ sdělil radní Miroslav Krčil.
Seminář se skládal z teoretické části a také z praktických ukázek. „Obvykle tyto semináře pořádáme jednou za dva roky v závislosti na tom, jak často prochází složky záchranného systému v Pardubickém kraji personální obměnou. Kromě městských strážníků se jej účastní dobrovolní i profesionální hasiči, zástupci odborů životního prostředí, krajské veterinární správy nebo inspekce životního prostředí. Letos jsme zaznamenali rekordní zájem, kdy dorazilo téměř 140 účastníků, proto jsme požádali město Proseč o poskytnutí sokolovny, abychom vše kapacitně zvládli,“ uvedla koordinátorka akce Marie Cachová ze Záchranné stanice Pasíčka.
Kromě toho, jak postupovat při odchytu a manipulaci zvířat, na která můžeme v české přírodě běžně narazit, se účastníci dozvěděli více i o odchytu zvířat exotických, jako jsou různé druhy hadů, ptáků nebo šelem. Není totiž výjimkou, že i ta se chovatelům občas ztratí. (DeP) Foto: Pk
Mohlo by vás zajímat:
Bojové vozidlo MARS 4x4 bylo oceněno na mezinárodním veletrhu obranné techniky
Univerzita Pardubice představila koncept klinické studie diagnostiky rakoviny slinivky