Vejdou se do limitu?

Region - 30. 03. 2023
Vejdou se do limitu?

PARDUBICKO - V prosinci loňského roku se mohli řidiči poprvé svézt po nové dálnici D35 v téměř 15kilometrovém úseku Časy-Ostrov. Stavba trvala čtyři roky, stála přes 3,2 miliardy korun bez DPH a v roce 2023 by ŘSD chtělo projekt oficiálně ukončit kolaudací. K získání potřebného razítka je však nutné povolení hygieny, které bude záviset na výsledcích měření hluku z provozu.

 

V obcích u dálnice D35 v úseku Časy-Ostrov proto bude letos na jaře a na podzim odborná firma provádět na celkem osmi místech celodenní měření hluku. Výsledky se musí vejít do hygienického limitu, který pro denní provoz činí 60 decibelů, v noci pak 50 decibelů. Pokud by došlo k překročení těchto hodnot, muselo by ŘSD s hlukem z dálnice začít něco dělat, například stavět protihlukové stěny. ŘSD však neočekává, že by výsledky měření měly být výrazně odlišné od hlukové studie.

 

Zúčastnil jsem se prvního jednání se starosty dotčených obcí, které ŘSD svolalo na 28. března. Starostové samozřejmě hájí zájmy obyvatel, kterým hluk z nedávno otevřené dálnice vadí. Je to logické, protože tam vznikla naprosto nová komunikace, která generuje hluk. Nicméně ŘSD nepředpokládá, že by mělo dojít k překročení limitů, očekává se, že měření v praxi potvrdí závěry hlukové studie, která byla provedena před stavbou. Oceňuji, že ŘSD kromě jednoho hygienou požadovaného měřicího bodu nabídlo obcím dalších sedm jako vstřícné gesto. Starostové mohou toto místo v obcích sami navrhnout podle podnětů občanů a znalosti okolí, nebo nechat změřit hluk v bodu určeným ŘSD, které vždy vybralo nejbližší budovu od tělesa dálnice. K měření by mělo dojít na jaře a podzim letošního roku, ideálně už v dubnu. Zařízení bude umístěno na budovách po 24 hodin mimo svátky, víkendy a další klidové dny, aby výsledky co nejvíce odpovídaly skutečnému provozu z dálnice,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

 

Jednání s ŘSD se zúčastnili například zástupci Uherska, Lánů u Dašic, Časů, Dašic, Dolní Rovně a Chroustovic. Pracovníci krajské hygieny přítomné upozornili, že i když dojde ke splnění zákonných limitů, občané budou hluk z dálnice pociťovat. „Za mě je ideální, aby se pro měření vybraly dny, kdy panují z hlediska občanů naprosto nejhorší možné podmínky. Abychom zjistili, jak to vypadá s hlukem v ty nejhorší možné dny, protože ty budou místní samozřejmě pociťovat nejvíce a na základě objektivních faktů pak jednat. Evidujeme například stížnosti na hluk z přejezdu aut přes dilatační spáry na mostech či hluk z vlaků, který se odráží od mostovky. Takže jsem na výsledky sám zvědavý. Nicméně u Rokytna podobné měření v minulosti proběhlo a ukázalo se, že i přes stížnosti obyvatel nedošlo k porušení hygienických limitů. Výsledky z měření potvrdily závěry hlukové studie. Dálnici provozuje ŘSD, ale občané to samozřejmě řeší i s námi, takže jsem rád, že mohu být od počátku součástí celého procesu a sledovat další vývoj,“ dodal náměstek Kortyš. (MiV) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Bojové vozidlo MARS 4x4 bylo oceněno na mezinárodním veletrhu obranné techniky

Explosia má Osobnost roku

Explosia má Osobnost roku

Na IDETu byl oceněn také odborník z oboru trhavin Ladislav Říha

Potřetí za sebou

Potřetí za sebou

Obnova Zámku Pardubice bodovala v prestižní soutěži Gloria musaealis

Naděje od týmu profesora Holčapka

Naděje od týmu profesora Holčapka

Univerzita Pardubice představila koncept klinické studie diagnostiky rakoviny slinivky