Světový Daniel Raiskin

Kultura - 22. 04. 2023
Světový Daniel Raiskin

PARDUBICE - Komorní filharmonie se představí v pondělí 24. dubna a ve středu 26. dubna pod taktovkou hostujícího dirigenta Daniela Raiskina, který jinak zastává post šéfdirigenta Slovenské filharmonie.

 

Dubnové koncerty nabídnou pestrý program, který obsahuje díla nejznámějších vídeňských klasiků, Beethovena a Mozarta, ale i díla dvou dalších, méně známých autorů, kteří měli vazby na hudební život na Slovensku. Jedná se o slovenského národního skladatele Eugena Suchoně a klasika Johanna Nepomuka Hummela, který strávil část života v Bratislavě. Právě Hummelovo dílo Introdukce, téma a variace pro hoboj a orchestr bude ústředním bodem večera, neboť při jeho provedení doprovodí pardubičtí filharmonici korejskou hobojistku Yehyun Kim. Koncerty se konají v Sukově síni Domu hudby vždy od 19 hodin.

 

První polovina programu nejprve posluchačům připomene nezvykle efektní a invenčně bohatou Mozartovu Symfonii č. 32 G dur a poté již potěší všechny milovníky krásného zvuku hoboje. „Yehyun Kim je skvělá hobojistka, která nejprve uspěla na domácí scéně a poté zamířila do Německa, kde studovala u těch nejlepších na vysokých hudebních školách v Berlíně i v Mnichově. Svoji profesionální kariéru zahájila jako první hobojistka v orchestru Prime Philharmonic Orchestra v Koreji. Kromě četných hostování bývá také často zvána řadou korejských velvyslanectví po celém světě, aby přednesla právě toto hobojové sólo, které zazní i u nás v Pardubicích – Hummelovu hobojovou Introdukci, téma a variace,“ prozradila tisková mluvčí Andrea Žeravíková.

 

V druhé části večera zazní Malá suita s passacaglií, kterou zkomponoval Eugen Suchoň. Ten se sice nejvíce proslavil svými operami, například Krútňava (Přehrada) a Svätopluk, ale složil také mnoho orchestrálních a komorních skladeb. Jak bude zřejmé i v uváděné Malé suitě s passacaglií, pro jeho tvorbu je charakteristický silný slovenský vliv. To je také důvodem, proč je jeho dílo dodnes velmi ceněno a je významnou součástí slovenské kultury.

 

Program uzavře Beethovenova Symfonie č. 4 B dur. „Tato symfonie nabídne typicky beethovenovskou skladbu s působivým úvodem, ve kterém se stupňuje tajemná hudba až do energických úderů, které ústí do odlehčeného hlavního tématu,“ uvedl dramaturg KFP Bohuslav Vítek.

Vstupenky lze zakoupit v Turistickém informačním centru v Machoňově pasáži v Pardubicích, prostřednictvím online webu www.kfpar.cz či na večerní pokladně před koncertem. (zr) Foto: KFP (Na snímku hobojistka Yehyun Kim)

Mohlo by vás zajímat:

Čtvrteční setkání s Janem Talichem

Čtvrteční setkání s Janem Talichem

Baroko tentokrát zůstane jen v názvu souboru

Intimní rizika na veřejných místech

Intimní rizika na veřejných místech

Východočeské divadlo uvede českou premiéru britské hry

Pernštejnlove poosmé

Pernštejnlove poosmé

Odstartoval předprodej a láká na Robina Ferra nebo Válku Roseových v podání Divadla Tramtarie

Ochotníci hrají celý víkend

Ochotníci hrají celý víkend

Spolek J.K.Tyl Sezemice nastudoval komedii Antonína Procházky Jednotka intenzivní lásky

Koncert v Trhové Kamenici

Koncert v Trhové Kamenici

Sobotní odpoledne s varhaníkem Alešem Bártou a recitátorem Janem Čenským

Tři festivalové koncerty

Tři festivalové koncerty

Pardubické hudební jaro pokračuje i v tomto týdnu