Schválili finance pro parkovací dům

Město Pardubice - 02. 06. 2023
Schválili finance pro parkovací dům

PARDUBICE - Na svém pondělním jednání schválili zastupitelé 100 milionů pro akciovou společnost Rozvojový fond Pardubice (RfP), které fond použije na výstavbu parkovacího domu v blízkosti křižovatky ulic U Stadionu a Sukova. Celkem bude vznik parkovacího domu stát 340 milionů korun, přičemž značnou část zafinancuje RfP úvěrem, za který bude ručit město, a dalších 40 milionů fond získá díky prodeji nemovitostí. Stavba parkovacího domu začne v červnu letošního roku a její dokončení je plánováno na prosinec 2024.

 

„Nový parkovací dům, který bude stát v blízkosti hokejové haly a fotbalového stadionu, nabídne kapacitu 381 míst. Šedesát procent míst bude pro abonenty, kteří si budou místo moci pronajmout na základě smlouvy, přičemž cena jednoho místa na rok bude činit 15 tisíc korun. Zbylých čtyřicet procent budou místa pro veřejnost s tím, že krátkodobé parkování bude zhruba 20 korun na hodinu, celodenní parkování – tedy více než 5 hodin – bude činit 100 korun na den. Tyto informace vycházejí ze zpracovaného provozně ekonomického modelu, který se ale před zahájením provozu bude ještě aktualizovat,“ přiblížil vizi budoucího parkovacího domu primátor města Jan Nadrchal a dodal, že vznikne i tarif pro zhruba 60 dní, kdy se budou v blízkosti domu konat speciální akce.

 

V souvislosti s výstavbou parkovacího domu dojde také k úplné rekonstrukci křižovatky u ulic Sukova a U Stadionu. „Rekonstrukce křižovatky, která nově bude vybavena světelnou signalizací, je zcela nezbytná, její součástí budou i úpravy přechodů pro chodce pro zvýšení bezpečnosti,“ zdůvodnil akci náměstek primátora zodpovědný za dopravu Jan Hrabal s tím, že tento úkon město podpoří 10 miliony korun.

 

Parkovací dům je navržen v ekonomickém systém půlpater. V přízemí bude kromě vstupního a výstupního terminálu také situováno provozní zázemí obsluhy a kryté stání pro jízdní kola. V prvním nadzemním podlaží vznikne i zázemí pro akademii HC Dynamo Pardubice. Nezbytnou součástí parkovacího domu bude také sociální zařízení.

 

Parkovací systém bude standardní, přičemž navigační systém bude doplněn kamerovými jednotkami s LED indikací. Ty umožní přesné počítání obsazenosti. Chybět nebude ani kamerový dohled nad garážemi, který bude dohlížet na zajištění bezpečnosti, bude také monitorovat nedovolené parkování, nehody a pohyb kolem vozidel.

 

Návrh parkovacího domu myslí také na životní prostředí. „Návrh parkovacího domu chápe veřejný prostor před parkovacím domem směrem k Sukově třídě jako nedílnou součást centrálního městského okruhu, tedy hlavní osy zeleně města. Průchod mezi malou hokejovou halou a parkovacím domem uvozuje alej stinných platanů. Vyložené květníky na fasádě domu oživí její strohost, zadrží vodu a ochladí okolí. Dešťová voda bude zadržována v akumulační nádrži a zpětně využita k závlaze objektové zeleně,“ dodal náměstek Hrabal. (kvl) Vizulizace: MmP

 

Mohlo by vás zajímat:

Flotila se rozrůstá

Flotila se rozrůstá

Pardubický dopravní podnik nakoupil další parciální trolejbusy

Výměna po čtvrtstoletí

Výměna po čtvrtstoletí

Město investovalo do modernizace chladícího systému v pardubické aréně

Nadané a zvídavé mládí

Nadané a zvídavé mládí

Dětský a Studentský parlament za sebou mají další nabitý ročník

Cestující pod dohledem

Cestující pod dohledem

Pardubický dopravní podnik vybavil kamerami všechna svá vozidla

Změny na linkách MHD

Změny na linkách MHD

O prázdninách pozor na patnáctce a sedmnáctce

Nakonec byli všichni spokojeni

Nakonec byli všichni spokojeni

Zahradní slavnost mateřské školy málem zhatil déšť