Ve hře je i mezinárodní úspěch

Město Pardubice - 14. 09. 2023
Ve hře je i mezinárodní úspěch

PARDUBICE - Hned o dvě prestižní mezinárodní muzejní ceny se uchází Památník Zámeček. Konkurence v soutěži o Luigi Micheletti Award, která oceňuje nejlepší vyprávění historie, i titul Evropské muzeum roku (EMYA) je velká, Památník Zámeček však má čím zaujmout. To potvrzují i jeho předchozí úspěchy v jiných soutěžích.

 

Již v polovině září proběhne vyhlášení vítěze Luigi Micheletti Award, o kterém rozhodují Nadace Luigi Michelettiho (Luigi Micheletti Foundation) a Evropská muzejní akademie (European Museum Academy). Cena se zaměřuje na muzea a výstavy, které inovativním způsobem představují události 20. století. Památník Zámeček Pardubice se kromě slavnostního ceremoniálu zúčastní i související konference, která se koná 14. až 16. září v rumunském Temešváru. Vyhlášení bude zároveň zakončením konference.

 

„Účast na konferenci a slavnostním ceremoniálu vnímám jako skvělou příležitost k šíření povědomí nejen o památníku a jeho činnosti, ale také
o tragickém příběhu místa, na kterém se nachází,“ uvedl ředitel Památníku Zámeček Pardubice Viktor Janák. „Podobné akce jsou vždy skvělou příležitostí k navázání nových kontaktů a výměně zkušeností s kolegy a kolegyněmi ze zahraničí,“ dodal.

 

Hlavní titul Evropské muzeum roku (EMYA) a několik přidružených ocenění uděluje Evropské muzejní fórum (European Museum Forum). Slavnostní vyhlášení cen bude rovněž vyvrcholením konference, která se uskuteční 3. až 6. května 2024 v Barceloně, a Památník Zámeček Pardubice plánuje účast i na této akci. Cena je udělována od roku 1977 novým muzeím otevřeným nejdéle tři roky nebo muzeím, která prošla výraznou modernizací a rozšířením budov.

Nejedná se o první zkušenost památníku se soutěžemi – v roce 2022 si odnesl dvě ocenění ze Stavby roku: Cenu za mimořádný společenský přínos a Cenu předsedy Senátu Parlamentu České republiky. Získal také nominaci na prestižní Českou cenu za architekturu a mezinárodní muzejní ceny Živa Award. Památník byl otevřen v říjnu 2021.

 

Na místě dnešního Památníku Zámeček bylo v období heydrichiády v roce 1942 popraveno celkem 194 osob, mezi kterými byli i dospělí obyvatelé vypálené obce Ležáky. Moderní expozice připomíná oběti, příběh výsadku Silver A, který je úzce spojen s Pardubicemi, odboj, nebo i kolaborantství. Vše pak zasazuje do kontextu předválečného a poválečného dění. Návštěvnický zážitek dále umocňuje architektonické provedení památníku, které pracuje se syrovými materiály jako je beton nebo ocel, s hrou světla a stínu či svažující se podlahou.

KATEŘINA HLOUŠKOVÁ, Památník Zámeček Pardubice    Foto: ONDŘEJ BOUŠKA

Mohlo by vás zajímat:

Flotila se rozrůstá

Flotila se rozrůstá

Pardubický dopravní podnik nakoupil další parciální trolejbusy

Výměna po čtvrtstoletí

Výměna po čtvrtstoletí

Město investovalo do modernizace chladícího systému v pardubické aréně

Nadané a zvídavé mládí

Nadané a zvídavé mládí

Dětský a Studentský parlament za sebou mají další nabitý ročník

Cestující pod dohledem

Cestující pod dohledem

Pardubický dopravní podnik vybavil kamerami všechna svá vozidla

Změny na linkách MHD

Změny na linkách MHD

O prázdninách pozor na patnáctce a sedmnáctce

Nakonec byli všichni spokojeni

Nakonec byli všichni spokojeni

Zahradní slavnost mateřské školy málem zhatil déšť