Obrovský úspěch Matěje Kotala

Kultura - 28. 05. 2024
Obrovský úspěch Matěje Kotala

NEW YORK / PARDUBICE - Je mu teprve sedmnáct let, studuje ve 2. ročníku na Konzervatoři Pardubice a nyní zazářil v prestižním koncertním sále Carnegie Hall v New Yorku. Řeč je o klarinetistovi Matěji Asahina Kotalovi, který má za sebou již nyní ve svém mladém věku řadu českých i mezinárodních ocenění.

 

Jen malý zlomek českých umělců mělo možnost vystoupit v jednom z nejvýznamnějších koncertních sálů na světě, v Carnegie Hall v New Yorku. Nyní Česko slaví další obrovský hudebních úspěch! Na prknech tohoto prestižního sálu vystoupil sedmnáctiletý klarinetista Matěj Asahina Kotal, student pardubické konzervatoře, který studuje ve třídě svého otce Jiřího Kotala, klarinetisty Národního divadla v Praze.

 

„Byla to paráda, děkuji! Zahrát si na takto významných pódiích, kde účinkují světoví muzikanti, je pro mě něco neskutečného a jsem za to velmi vděčný – děkuji moc za pozvání!“ neskrývá své nadšení mladý klarinetista, který v Carnegie Hall zahrál celou Sonatinu pro klarinet a klavír H. 356 od Bohuslava Martinů.

 

Matěj Asahina Kotal si své hudební vzdělání obohatil studiem na mezinárodních klarinetových kurzech v Ostravě či v Brně. V roce 2022 byl pozván na klarinetový masterclass v rámci festivalu Pražské jaro a také na masterclass s profesorem Wenzlem Fuchsem z Berlínské filharmonie v rámci festivalu Dvořákova Praha. V roce 2023 byl nominován na Talentissimo v rámci festivalu Zlatá Pecka.

 

„Mnozí čeští umělci již vystupovali ve slavné Carnegie Hall. Někteří byli pozváni významnými dirigenty, nebo orchestry, jiní díky iniciativě Čechů, žijících v USA, další vydali i značné sumy peněz, aby na tuto metu vůbec dosáhli, ale muzicírovat zde jako vítěz mezinárodní soutěže ještě před dovršením osmnácti let? To se povedlo jen Matějovi Asahina Kotalovi z pardubické konzervatoře, účastníkovi loňského Talentissima festivalu Zlatá Pecka,“ chválí Matěje herečka a přední česká opěrní pěvkyně Dagmar Pecková, která v Carnegie Hall zazářila dokonce dvakrát. (zr- TZ) Foto: FB Matěje Kotala

Mohlo by vás zajímat:

Na kolonádě i na festivalech

Na kolonádě i na festivalech

Prázdninové koncerty Komorní filharmonie Pardubice

V hudbě život Čechů

V hudbě život Čechů

Festival Zlatá Pecka 2024 oslaví 200 let od narození Bedřicha Smetany

Pohádka na Kunětické hoře

Pohádka na Kunětické hoře

Východočeské divadlo promění dominantu Polabí na Čertův hrad

Vahan Mardirossian šéfdirigentem

Vahan Mardirossian šéfdirigentem

Významná osobnost se ujme svého postu od sezony 2025-2026

Náhradní tvář

Náhradní tvář

Petr Nikl se vrací k malbě v nové výstavě

V jedinečném prostoru

V jedinečném prostoru

Podvečer se smyčcovým kvartetem rozezní kapli Tří králů