Den pro budoucnost oboru

Region - 12. 06. 2024
Den pro budoucnost oboru

PARDUBICE - Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice bude tento týden hostit chemické talenty. Celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR se ve čtvrtek 13. června zúčastní 40 nejlepších žáků z celé republiky.

 

Do 12. ročníku soutěže se letos zapojilo rekordních více než 22 000 žáků ze 767 základních škol. Soutěž, které se účastní žáci osmých a devátých tříd, probíhala už od září loňského roku do letošního března. Kromě dvoukolového testování teoretických znalostí prověřila i praktické dovedností chemických talentů.

 

„Národní finále představuje vyvrcholení soutěže a má podobu prestižní společenské události. Završuje spolupráci všech stupňů školství s průmyslovými podniky a státními institucemi, které soutěž v průběhu roku podporují. Finalisté si kromě atraktivních cen odnášejí i silný motivační zážitek, který může být rozhodující pro jejich další studijní směřování. Naše fakulta má o takto nadané žáky zájem, protože po absolvování maturity jim dokážeme nabídnout ideální podmínky pro to, aby u nás dokončili své vzdělání,“ říká Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

 

Na finalisty čeká na univerzitě opět test z teorie a zkouška v laboratořích. Součet bodů pak rozhodne o konečném pořadí. „Soutěžní úlohy jsou týmovou prací naší fakulty. Při jejich tvorbě se snažíme respektovat Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Nevyhýbáme se ale ani složitějším otázkám, protože v této fázi soutěže už předpokládáme hlubší zájem o obor a nadstandardní vědomosti. Učitelům finalistů jsme proto s předstihem rozeslali tematické okruhy požadovaných znalostí, aby své žáky mohli na finále připravit,“ vysvětluje proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické UPCE Petr Mošner.

 

Pořadatelé nabídnou soutěžícím i pohled do budoucnosti. Ti se na jeden den stanou vysokoškolskými studenty a otestují zázemí univerzity. Finalisté budou moci bezplatně poobědvat v menze, přespat ve vybraném hotelu nebo si vyzkoušet práci v nejmodernějších laboratořích. Finálový den nabídne i doprovodný vzdělávací program jako je workshop molekulární gastronomie s degustací nebo komentovaná exkurze fakultou s chemickými experimenty.

 

Oceněni budou vítězové, ale i všichni finalisté a tři učitelé, jejichž žáci obsadí medailové pozice. Kromě hodnotných cen získá pět nejúspěšnějších soutěžících od děkana příslib stipendia pro první rok studia v celkové hodnotě 108 000 korun, pokud se v budoucnu rozhodnou pro studium na Fakultě-chemicko-technologické Univerzity Pardubice. (MaM) Foto: M.REINBERK

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru