Logistici patří do Pardubic

Region - 13. 06. 2024
Logistici patří do Pardubic

PARDUBICE - V pátek 14. června oslaví 14. pluk logistické podpory 20 let od svého vzniku. Oslavy kulatého jubilea se uskuteční v areálu Automatických mlýnů, kam jsou všichni srdečně zváni. Logistici si pro návštěvníky všech věkových kategorií připravili bohatý program včetně průletu armádních letounů.

 

Logistici mají v armádě na starosti širokou škálu úkolů – přepravují osoby, materiál i techniku, kterou zároveň dokážou opravit. Vyprošťují a odsouvají techniku a poškozený materiál. Při výcviku zajišťují jednotkám vše od ubytování, stravování až po odsun raněných. Zásobují vojáky dostatkem pitné vody, pohonných hmot i jiných zásob. To vše nejen v ČR, ale i v zahraničí.

 

Výše jmenované a mnohem víc předvedou také v Pardubicích, kde pluk už 20 let sídlí. „Nebudou chybět ukázky vojenské techniky, výzbroje, vojáci návštěvníkům předvedou, jak na sebeobranu a boj zblízka. Děti si mohou vyzkoušet různé disciplíny na překážkové dráze, čekat na ně budou úkoly u stánku POKOS,“ prozradil velitel 14. pluku logistické podpory, plukovník gšt. Miroslav Horáček.

 

Kromě živých ukázek se návštěvníci dozví i něco málo z historie a současnosti útvaru, aby Pardubičtí věděli, kdo je jejich sousedem a jaké plní úkoly. „Logistika vždy byla, je a bude klíčovou součástí všech konfliktů. V tomto ohledu se nic nezměnilo ani v 21. století, čehož jsme svědky i dnes během války na Ukrajině. Náš útvar je v ozbrojených silách zcela specifický a jedinečný svým určením, protože poskytuje logistickou podporu všem jednotkám Armády ČR,“ doplnil Horáček s tím, že jeho vojáci se podílejí i na pomoci nevojenského charakteru.

 

14. pluk logistické podpory vznikl 1. prosince 2013 reorganizací 14. brigády logistické podpory, která existovala od roku 2004. Čerpá z tradic automobilních jednotek vzniklých v období prvního a druhého odboje a v československé meziválečné armádě. Logistický pluk disponuje podřízenými zásobovacími prapory v Pardubicích a Lipníku nad Bečvou a praporem oprav v Klatovech.

 

Oslavy se uskuteční v rámci Dne Pardubického kraje ve spolupráci s krajským hejtmanstvím. „Máme silnou vazbu nejen na město Pardubice, ale jsme dlouhodobě spjati s celým Pardubickým krajem. Již v roce 1961 vznikla 1. automobilní brigáda se sídlem ve Vysokém Mýtě, od té doby se datuje vznik vojenských automobilních jednotek u naší armády. U této příležitosti jsme spojili oslavu našeho výročí s oslavou Pardubického kraje,“ vysvětluje na závěr plukovník Miroslav Horáček. V rámci slavnostního nástupu předá na znamení díků za dlouhodobou spolupráci hejtman Martin Netolický 14. pluku čestnou stuhu k bojovému praporu. (dep) Foto: AČR

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru