Soupeřili s umělou inteligencí

Region - 20. 06. 2024
Soupeřili s umělou inteligencí

PŘELOUČ - „Tak který snímek Toma Cruise je originál a který vytvořila umělá inteligence? A co fotografie kosmonauta na Měsíci nebo visutý most nad údolím?“ Žáci odpovídali hlasováním rychle a většinou i správně. Porovnávání reálných záběrů s produkcí umělé inteligence na stanovišti nazvaném binární mysl patřilo nepochybně k atraktivním zastávkám při osmých letošních TECHNOhrátkách ve středu 19. června, které se uskutečnily na Gymnáziu a grafické střední odborné škole Přelouč (ve zkratce GYGR). Akci navštívilo 123 účastníků z deseti základních škol.

 

„Příští školní rok si už budete vybírat středoškolské studium a TECHNOhrátky vám umožní poznat a osahat si obory na jedné z nejrychleji se rozvíjejících středních škol v Pardubickém kraji. Neustále vylepšuje a modernizuje své zázemí a například jako jediná v regionu vyučuje obor fotograf,“ připomněl žákům z osmých tříd v průběhu slavnostního zahájení v městském kině Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství. Spolu s ním dorazil motivovat aktéry TECHNOhrátek také starosta Přelouče Martin Šmíd.

 

Rušno ve fotoateliéru a výroba placek

 

Poté, co autobusy převezly děti do stále ještě novotou vonícího areálu v Jaselské ulici, začaly připravené aktivity na šesti speciálních pracovištích v technologických dílnách, prostorném fotoateliéru i jednotlivých grafických učebnách. V rámci 3D tisku si nejprve na počítači vymodelovaly žeton a následně vytiskly, na pracovišti řezané grafiky se procvičily ve skládání puzzle a na ručním válcovém lisu satinýrce si pro změnu vyzkoušely hlubotisk a vytištěný obrázek vzápětí dokreslily.

 

„Rušno bylo ve fotoateliéru, kde se žáci vyřádili při dokumentaci nejrůznějších vizuálních kreací, a také na stanovišti reklamních předmětů v marketingu. Tam si mohli zájemci nakreslit libovolný obrázek a vzápětí si ho převést na ozdobnou plechovou placku. Na druhém pracovišti binární mysli zase dostali v počítači zadanou jen polovinu obrázku a jejich úkolem bylo dotvořit ho dalšími prvky s pomocí umělé inteligence,“ uvedl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

 

Poslední předprázdninová akce TECHNOhrátek se žákům líbila a aktivně se zapojovali do všech činností spojených s grafikou, fotografií, médií či reklamou. Prospěla tomu i skutečnost, že rolí demonstrátorů a pomocníků po boku učitelů na jednotlivých pracovištích se úspěšně zhostili studenti GYGR.

 

Sladké trofeje v podobě ovocných dortů za výhru v manuální části programu si domů odvezli žáci ZŠ Rohovládová Bělá, za nejlepší výsledek v kvízu „Hej ty, víš to?!“ se odměny dočkala výprava ZŠ Heřmanův Městec.

 

Za svou existenci dosud uspořádaly TECHNOhrátky 144 akcí v šestadvaceti středních odborných školách v Pardubickém kraji. Při těchto seznamkách s řemesly prezentovaly aktivním způsobem ukázky 69 oborů z oblasti strojírenství, stavebnictví, elektrotechniky, zemědělství, zahradnictví, gastronomie a služeb. Zúčastnilo se jich celkem 18 435 žáků ze 128 základních škol – 113 jich přitom bylo z Pardubického kraje a mj. sedm také z Polska.

 

 

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

         (zr- TZ – VZ) Foto: VLADIMÍR ZEMÁNEK       

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru