V hudbě život Čechů

Kultura - 01. 07. 2024
V hudbě život Čechů

CHRUDIM / PARDUBICE - Přední hudební festival Zlatá Pecka se vrací i letos a přináší jedinečné oslavy 200. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů Bedřicha Smetany. Pod názvem „V hudbě život Čechů" nabídne letošní ročník celkem šestnáct programů rozmanitých hudebních zážitků, které propojí historické i moderní hudební proudy.

 

Dagmar Pecková, umělecká ředitelka festivalu, uvedla: „V hudbě život Čechů, prohlásil kdysi Bedřich Smetana. Změnilo se něco od té doby? Je jeho tvrzení ještě stále aktuální? Čeští pěvci, instrumentalisté i orchestry šíří slávu naší kultury po celé zeměkouli. Vyslanci klasické hudby reprezentují Českou republiku na nejprestižnějších pódiích světa. A my bychom na ně měli být náležitě hrdí. Letos slavíme hned dvě významná kulatá hudební výročí. Uplyne 200 let od narození velikána, zakladatele české národní hudby a reprezentativní tvůrčí osobnosti českého národa, Bedřicha Smetany. Tím druhým je sto let od založení Roku české hudby, který se slaví pravidelně každých deset let a programově rozvíjí povědomí o české hudbě v zahraničí.“

 

Festival symbolicky zahájila předehra, slavnostní koncert který se konal 6. června při příležitosti otevření nově architektonicky zrekonstruované budovy Staré radnice v Havlíčkově Brodě, která se od roku 2024 pyšní statusem národní kulturní památky.

 

Slavnostní zahájení festivalu Zlatá Pecka 2024 se uskuteční v neděli 25. srpna od 11 hodin v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi, kde mší a požehnáním oficiálně odstartuje hlavní program festivalu. Návštěvníci se mohou těšit na výjimečný duchovní a umělecký zážitek, ke kterému jistě přispěje čtveřice pěvců Ludmila Pergelová, Tereza Papoušková, Daniel Kfelíř a Andrej Vancel. Hlavním celebrantem mše bude biskup Václav Malý.

 

Nedělní večer bude od 19 hodin věnován nejslavnějšímu českému skladateli 18. století Josefu Myslivečkovi. Před vlastní filmovou projekcí výpravného filmu Il Boemo proběhne diskuse s některými z aktérů filmu za účasti sopranistky Simony Šaturové, jejíž nádherný hlas filmový příběh doprovází. Komfortní prostředí Městského kina v Chrudimi, krásný film a zajímaví hosté, jistě se vyplatí si nalézt čas na příjemný kulturní zážitek.

 

Orchestr a sbor Opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a Daniel Kfelíř, takové bude obsazení zahajovacího koncertu nazvaného V hudbě život Čechů!, který bude tradičně pořádán v krásném a akusticky vydařeném Fibichově sále v Chrudimi. Českobudějovická opera se prosadila mezi nejlepší operní domy v České republice, barytonista Daniel Kfelíř patří k vycházejícím hvězdám českého klasického zpěvu, na programu budou nejkrásnější árie z českých oper. Zcela jistě se bude jednat o koncert, na který se nezapomíná.

 

Festivalový program bude pokračovat až do soboty 7. září, posledním bodem jeho programu bude koncert Zlatá Pecka Gala v pardubickém Domě hudby. Informace najdete na www.zpfestival.cz. (zr-TZ) Foto: ZP (Na snímku zakladatelka festivalu Dagmar Pecková)

Mohlo by vás zajímat:

Na kolonádě i na festivalech

Na kolonádě i na festivalech

Prázdninové koncerty Komorní filharmonie Pardubice

Pohádka na Kunětické hoře

Pohádka na Kunětické hoře

Východočeské divadlo promění dominantu Polabí na Čertův hrad

Vahan Mardirossian šéfdirigentem

Vahan Mardirossian šéfdirigentem

Významná osobnost se ujme svého postu od sezony 2025-2026

Náhradní tvář

Náhradní tvář

Petr Nikl se vrací k malbě v nové výstavě

V jedinečném prostoru

V jedinečném prostoru

Podvečer se smyčcovým kvartetem rozezní kapli Tří králů

Obrovský úspěch Matěje Kotala

Obrovský úspěch Matěje Kotala

Ještě mu nebylo osmnáct a už zazářil v prestižní americké Carnegie Hall