Na útok je třeba být připraven

Region - 02. 07. 2024
Na útok je třeba být připraven

PARDUBICE - V budově Krajského úřadu se uskutečnil seminář zaměřený na ochranu měkkých cílů s názvem „Mimořádné události včetně aktivního útočníka“. Akce byla určena vedoucím zaměstnancům zřizovaných organizací Pardubického kraje a tajemníkům obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a jejím cílem bylo seznámit účastníky s postupy, jak se zachovat v případě mimořádné události.Již několik let se Policie ČR připravuje na události typu 'ozbrojený útočník'. Policisté cvičí samotné zásahy proti pachateli a ověřují taktické postupy. Byť můžeme doufat a přát si, aby už v Česku takový útok nenastal, musíme být připraveni nejen my, ale i potenciální cíle, tedy rizikové skupiny, potažmo široká veřejnost,“ shrnul major Zdeněk Klubrt z odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství policie Pardubického kraje.

 

Taktická cvičení složek IZS, ale odborně zaměřené semináře jsou důležité i podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. „Bohužel se ukazuje, že se mimořádným situacím nevyhneme, proto dlouhodobě ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému pořádáme různě zaměřená taktická cvičení. Ochrana měkkých cílů je součástí a i s ohledem na události na Filozofické fakultě v Praze chceme v osvětě pokračovat, a to nejen v rámci námi zřizovaných středních škol a organizací,“ uvedl hejtman a předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martin Netolický.

 

Seminář nebyl zaměřen jen na teoretické předávání informací a zpracování potřebné dokumentace. „Lidé jsou v dnešní době hodně zahledění do virtuálního světa a téměř nevnímají dění okolo sebe. Naším cílem bylo donutit je, aby si začali všímat podezřelých předmětů a podezřelých situací v jejich okolí. Správná a včasná reakce by jim v budoucnu mohla zachránit život,“ vysvětlil Zdeněk Klubrt.

 

V závěru semináře byla navozena modelová situace, při které si účastníci v praxi vyzkoušeli, jak reagovat v případě tzv. aktivního střelce podle modelu „utíkej, schovej se, bojuj!“.

 

Na semináři také vystoupil Peter Šramatý z Národního institutu pro bezpečnostní informace. Téma jeho příspěvku bylo ochrana měkkých cílů v prostředí organizace a ucelený přístup k problematice fyzické bezpečnosti. „Cílem dnešního semináře bylo přiblížit problematiku ochrany měkkých cílů a jak by měl systém fungovat v pilířích – dokumentace, oblast vzdělávání – jak vzdělávat zaměstnance a pracovat s nimi, a třetí pilíř je dlouhodobá práce s dokumentací, informacemi a posilování povědomí v oblasti reakce na krizovou situaci. Chtěli jsme ukázat, jak se Pardubický kraj této problematice věnuje. Musím pochválit dlouhodobé vzdělání v oblasti bezpečnosti ve školách. V tom si myslím, že je Pardubický kraj v mnohém napřed,“ okomentoval Peter Šramatý. (DoB) Foto: Pk

 

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru