Lákají k letní návštěvě

Region - 05. 07. 2024
Lákají k letní návštěvě

PARDUBICKO - Pardubický kraj je zřizovatelem nejen středních škol, sociálních ústavů, dětských domovů, nemocnic akutní péče a dalších zdravotnických zařízení, ale také šesti kulturních institucí. Ty nyní představil v krátkém filmu.

 

Film vznikl u příležitosti letošního národního zahájení Festivalu muzejních nocí, které se uskutečnilo na zámku v Pardubicích. Potřebovali jsme našim hostům z celé republiky představit, co u nás v kraji máme. A protože se film líbí, dáváme ho ke zhlédnutí zájemcům na krajský Youtube kanál, na Facebook a uvidí ho také diváci Pardubického letního kina Rebel,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.

 

Krátký film je zároveň pozvánkou na letní návštěvu muzeí, krajské galerie nebo krajské knihovny. Pardubický kraj spravuje v každém ze svých čtyř okresů jedno muzeum. V Pardubicích je to Východočeské muzeum se sídlem na pernštejnském zámku. V Chrudimi sídlí Regionální muzeum v novorenesanční budově, ve které má město Chrudim i velký sál, a k tomu muzeum provozuje i hrad Rychmburk. V Litomyšli spravuje Regionální muzeum dokonce tři objekty -  bývalé piaristické gymnázium rekonstruované pro muzejní účely podle návrhu Josefa Pleskota, Rodný byt Bedřicha Smetany nedávno obnovený podle návrhu Petra Všetečky a Váchalem vyzdobené a trochu strašidelné Portmoneum. Na Orlickoústecku sídlí Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, které se věnuje se hlavně automobilovým karoseriím a hasičským stříkačkám. Aby bylo kam uskladnit všechna velká auta, autobusy a letadla, buduje nyní Pardubický kraj nové Technické muzeum a kreativní centrum v bývalé zemědělské škole ve Vysokém Mýtě.

 

V Pardubicích navíc sídlí Gočárova galerie se svými výstavními prostorami v Automatických mlýnech a v Domě U Jonáše na Pernštýnském náměstí a Krajská knihovna, která hned vedle Zelené brány zabírá tři historické domy a další tři, i když o něco menší, provozuje na historickém Příhrádku.

 

Všechny naše kulturní instituce jsou připraveny na letní návštěvníky se zajímavými výstavami a také mimořádnými akcemi. Je to pro ně vždy období největšího zájmu veřejnosti. Některé pořádají také příměstské tábory a různé další aktivity pro děti. Rozhodně se podívejte na jejich webové stránky a vyberte si, co vás zajímá,“ doporučil Roman Línek.

Na film se můžete podívat zde:  https://youtu.be/FgSyMtbPXB8?si=9kh443weamagbiXM

(zun) Foto: Pk

 

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru