Stovky návratů do přírody ročně

Region - 09. 07. 2024
Stovky návratů do přírody ročně

LIPEC - Záchranná stanice Lipec, která na Pardubicku od roku 2007 pomáhá poraněným zvířatům a opuštěným mláďatům k návratu zpět do přírody, potřebuje rekonstrukci svého zázemí. Stávající prostory už nesplňují podmínky uskladnění a přípravy krmení pro zvířata. Těch se ve stanici ročně objeví téměř pět set.

 

Vylepšené zázemí má ušetřit energii, čas i peníze

 

Vylepšené zázemí má ušetřit energii, čas i peníze. Jde o desítky let starou stavbu, kam se dostali potkani. Pořádně tu není zavedená ani elektřina a voda. Proto chceme zlepšit hygienu, bezpečnost elektrických rozvodů a zaměřit se na snížení energetické náročnosti,“ vysvětlil Ondřej Pelikán, který se v Záchranné stanici Lipec zabývá péči a výcvikem dravců, ale také komunikací, ekovýchovnou, správou webu a filmařské techniky.

 

Záchrannou stanici si pletl se záchytnou. Brigáda mu změnila život

 

Když jsem do záchranné stanice přišel, pletl jsem si ji se záchytnou. Tehdy jsem vůbec neměl tušení, co jsou dravci nebo že existují bílí jeleni. Ale sháněl jsem brigádu nedaleko domova. A to mi změnilo celý život,“ svěřil se Ondřej Pelikán, jehož tehdejší zaměření na IT technologie postupem času vystřídala láska ke zvířatům a chuť jim pomáhat.

 

Vše jsme vybudovali vlastními silami, ze svých peněz nebo darů sponzorů. Na provoz si peníze obstaráváme také sami,“ vysvětlil jeden z tahounů Záchranné stanice Lipec, která s projektem na rekonstrukci svého zázemí uspěla na letošní premiérové Burze filantropie. Ta propojuje neziskové organizace s podnikatelským, firemním a veřejným sektorem a již od roku 2011 ji pořádá Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) společně s Pardubickým krajem.

 

Při letošní Burze filantropie v Pardubicích zvítězili u veřejnosti

 

Když jsme viděli, jaký pozitivní efekt pro nás měla rekonstrukce ošetřovny, na kterou jsme žádali o podporu na Burze filantropie v minulosti, přihlásili jsme se do ní znovu. Potěšilo nás, že jsme zde opět získali podporu od donátorů. Při hlasování veřejnosti dokonce náš projekt zvítězil v konkurenci dalších 26. To nám udělalo velkou radost,“ podotkl Ondřej Pelikán.

 

Při letošní Burze filantropie podpořil záchrannou stanici také Pardubický kraj. „Je obdivuhodné, co všechno v Lipci vybudovali. Patří jim velký dík a obdiv za to, že neváhají obětovat vlastní čas a pohodlí proto, aby zachránili poraněná zvířata či opuštěná mláďata,“ řekl radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

 

Záchranná stanice Lipec je pro veřejnost uzavřena, protože zraněná zvířata potřebují klid. „Naši práci, zvířata našich lesů, dravce, sovy a vzácné bílé jeleny ukazujeme dospělým i dětem v Oboře Žleby. Tam máme zvířata, která se lidí nebojí,“ dodala jedna z tváří Záchranné stanice Lipec, kam rádi jezdí pomáhat i dobrovolníci ze společnosti Foxconn.

 

S touto stanicí spolupracujeme dlouhodobě. Je vidět, že ti, kteří zde nezištně pomáhají zvířatům, jsou skuteční srdcaři,“ sdělila Radka Svobodová, manažerka Compliance, PR a komunikace společnosti Foxconn. (zun) Foto: Pk

 

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru