PARDUBICKO - Je to opravdu denně, kdy lidé volají hasiče, aby jim doma nebo na chalupě zlikvidovali sršní nebo vosí hnízdo. Pokud ale nejde o veřejné prostranství nebo veřejnoprávní budovy (školy, školky, nemocnice atd.) a vosy nebo sršni neohrožují zdraví či životy lidí, je třeba volat specializovanou firmu, která má na starosti deratizační a dezinsekční služby.
Jen v Pardubickém kraji od 1.5. do 8.7.2024 zasahovali hasiči u 159 případů odstraňování nebezpečného hmyzu.
Hasiči zasahují pouze v případě ohrožení života, v ostatních případech dávají přednost odborníkům. Činnost související s likvidací hmyzu není totiž úkolem hasičů a provádějí ji soukromé firmy.
Lidé si však zvykli na bezplatný komfort od hasičů a leckdy je k odstranění nebezpečného hmyzu zneužívají a chtějí hnízda likvidovat tam, kde bodavý hmyz nikoho bezprostředně neohrožuje. Neuvědomují si tak, kolik hasičů tím zbytečně blokují a jak drahý je výjezd jejich techniky. Telefonní čísla na specializované firmy jsou běžně dostupná.
Hasiči dokáží v naléhavých případech pomoci. Hasičský záchranný sbor tuto činnost provádí dobrovolně. Míra ohrožení zdraví jen málokdy odpovídá definici mimořádné události. Limitem zásahů HZS ČR je také vybavenost prostředky pro tuto činnost.
Zavolání na tísňovou linku s žádostí o pomoc v podobných případech není sice zneužitím tísňové pomoci, ale je třeba zvážit před zavoláním, zda se opravdu jedná o akutní případ, vyžadující zásah hasičů nebo lze nastalou situaci řešit jiným způsobem.
Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník, případně na místě události velitel zásahu. Na místě pak velitel zásahu po průzkumu provede opatření, aby se dále zabránilo "ohrožení" - vytyčí prostor, a případně počká na odbornou firmu.
por. Bc. VENDULA HORÁKOVÁ, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Foto: HZS PaK
Mohlo by vás zajímat:
Krajský náměstek Štefka tentokrát navštívil nemocnice na západě kraje
Pardubická provozovna získala národní ocenění za inovativní a udržitelný přístup