Digitalizace prozatím drhne

Region - 11. 07. 2024
Digitalizace prozatím drhne

PARDUBICE - Fungování nového stavebního zákona a Portálu stavebníka v ostré praxi bylo předmětem návštěvy hejtmana Martina Netolického na stavebním úřadu v Pardubicích s náměstkem primátora krajského města a zastupitelem kraje Janem Hrabalem. Důvodem bylo získat s odstupem několika dní informace od úředníků v rámci reálného fungování nového stavebního zákona.

 

Nový stavební zákon a digitalizace stavebního řízení jsou v platnosti 10 dní, a proto jsem se chtěl v rámci největšího stavebního úřadu v kraji seznámit s realitou běžného dne, a ta není příliš veselá. V rámci Portálu stavebníka nefunguje podle úředníků vlastně téměř nic. Vyhledávání a filtrace dat je nepřesná, naopak se v Pardubicích zobrazují podání například v Jesenici u Prahy, kde je možné se dostat i k datům, která by z mého pohledu neměla být viditelná napříč republikou. Často chybí funkční propojení s Identitou občana či napojení na katastrální mapy. Lze tak říci, že se jedná o pěknou maketu budoucího funkčního modelu,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

Jeho slova potvrzuje také náměstek primátora města Pardubic Jan Hrabal. „Tak rozsáhlý systém měl být řádně prozkoušen, protestován a v úzké spolupráci se stavebními úřady měly být řešeny požadavky na doprogramování, to vše ale před jeho ostrým startem! Obálka je pěkná, ale obsah drhne. Osobně považuji za velký problém, a ostatně jsme na to upozorňovali již v minulosti, že nedošlo k detailnímu a srozumitelnému proškolení pracovníků. I nyní není na připomínky, podněty a dotazy příliš srozumitelně reagováno. Rozhodně nekritizujeme záměr. Ten je nesporný. Ale provedení výrazně pokulhává. Stávající řešení je z mého pohledu polotovarem,“ řekl Jan Hrabal, který se v minulosti informačními technologiemi také zabýval.

 

Výraznější problém pro žadatele v tuto chvíli nemusí nastávat, jelikož kdo mohl, podal žádost ještě před platností nového stavebního zákona. „V rámci města Pardubic nám na stavební úřad za posledních 14 dnů v červnu dorazilo 1090 podání podle starého stavebního zákona, což je objem běžně odpovídající jednomu čtvrtletí. Spisy jsou tak narovnané v kancelářích referentů i ve všech skříních. Je tedy patrné, že žadatelé velmi spěchali, aby nemuseli podávat žádost v novém systému. Práce tak mají naši kolegové opravdu dostatek mimo nový systém," řekl náměstek pardubického primátora Jan Hrabal. Podle hejtmana Martina Netolického bylo takto v celém kraji podáno jen v červnu přibližně 10 tisíc žádostí. „Samotní úředníci stavebních úřadů otevřeně přiznávají, že zvládat lhůty bude složité, či dokonce nemožné. Zpětná vazba od žadatelů je taková, že jim to povětšinou nevadí, ale jsou rádi, že mají podáno podle starého stavebního zákona,“ doplnil hejtman Netolický. (DoB) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru