PARDUBICE - Na konci září uplynou dva roky od otevření Honorárního konzulátu Řecka v Pardubicích. Při této příležitosti uspořádali honorární konzul Sotirios Zavalianis a primátor města Pardubic Jan Nadrchal v krajském městě Řecký den. Hlavním tématem setkání zástupců obou institucí bylo zapojení řecké kultury do života města a další rozvoj spolupráce v Pardubicích.
„Výběr Pardubic jako sídla prvního řeckého honorárního konzulátu v České republice souvisí s mými podnikatelskými aktivitami v oblasti zdravotnických služeb, zejména s provozem onkologického centra Multiscan, které bylo před více než dvaceti lety otevřeno právě v tomto městě,“ uvedl honorární konzul Sotirios Zavalianis.
„Není mnoho měst v České republice, které by měly na svém území honorární konzulát, je nám tedy jako městu ctí. Dosud jsme však neměli prostor blíže definovat naši užší spolupráci, a především pohovořit o možnostech jejího rozšíření. Témata jsou jasná – nabízí se zcela jistě představení řecké kultury, kolegové již nastínili zájem představit kulturu i gastronomii hned v roce příštím v rámci nějaké akce pořádané městem. Další možnou oblastí je spolupráce v oblasti vzdělávání. Hovořili jsme také o navázání kontaktu s případným partnerským městem v Řecku, kdy nám byla nabídnuta pomoc při vytipování tamního města obdobného charakteru jako jsou Pardubice. Schůzka nám otevřela hned několik možností spolupráce a já se na ni těším,“ shrnul obsah úvodního setkání primátor Jan Nadrchal.
Plánovaný program Řeckého dne započal ve čtvrtek 5. září v dopoledních hodinách, kde se pozvaní hosté sešli na pardubické radnici při příležitosti zahájení výstavy sakrální architektury Poklady náboženství na Kypru. K vidění bude až do 16. září ve foyer společenského sálu pardubické radnice. Autorem výstavy je Jiří Králík, jehož zásluhou vznikla i další výstava fotografií projektu UNESCO Česko-řecko-kyperské stopy, kterou si budou moci zájemci či kolemjdoucí prohlédnout v následujících dnech přímo ve venkovních prostorách Honorárního konzulátu Řecka ve Štrossově ulici v Pardubicích. Součástí programu na honorárním konzulátu bylo setkání řecké a pardubické komunity a ochutnávka řecké gastronomie.
Jako poslední bod Řeckého dne následovala přednáška tajemníka honorárního konzulátu a vysokoškolského vyučujícího na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze Konstantinose Tsivose s názvem Řecko v proměnách času. Přednáška proběhla v konferenčním sále budovy klinické onkologie společnosti Multiscan, jež je součástí zdravotnického holdingu AKESO Sotiriose Zavalianise, který je zároveň i honorárním konzulem Řecka v Pardubicích. V prostorách budovy onkologie je pro pacienty a personál připravena také výstava mapující krásy Řecka.
Kromě významných zástupců honorárního konzulátu a města Pardubic v čele s honorárním konzulem Sotiriosem Zavalianisem a primátorem města Pardubic Janem Nadrchalem se Řeckého dne zúčastnili například velvyslanec Řecka, J. E. Athanassios Paressoglou společně se zástupkyní Kypru, spisovatelkou žijící v Praze Vivian Avraamidou – oba ve svém projevu vyzdvihli dlouhodobě přátelské a konstruktivní vztahy zakládající se na vzájemném respektu a spolupráci. Obě země se pravidelně podílejí na diplomatických, hospodářských a kulturních výměnách a česko-řecké partnerství je založené na společných hodnotách a cílech v rámci Evropské unie a dalších mezinárodních organizací.
Honorární konzulát Řecka v Pardubicích
Otevření Honorárního konzulátu Řecka v Pardubicích představuje další milník v bilaterálních vztazích mezi Řeckou republikou a Českou republikou, případně Československem. Během dvouletého fungování konzulátu byla z iniciativy honorárního konzula Sotiriose Zavalianise poskytnuta finanční podpora k zajištění výuky řečtiny v rámci řeckých obcí v Praze, Brně, Ostravě a v Krnově.
Další podpora byla zaměřena na zkvalitnění výuky novořečtiny na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity v Praze a Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde se každoročně pořádají soutěže o nejlepší bakalářské či magisterské práce nebo cena za nejlepší literární překlad z řečtiny do češtiny.
Konzulát v Pardubicích je otevřen každou středu a poskytuje konzulární služby a informace řeckým i českým občanům v Pardubicích a sousedních krajích.
Řecká komunita a spolupráce mezi Řeckem a Českou republikou
V České republice žije v současné době asi 5 000 Řeků. Polovina z nich jsou potomci generace politických uprchlíků, kteří našli útočiště v bývalém Československu v době řecké občanské války. Druhou polovinu tvoří ekonomičtí migranti, většinou vysoce kvalifikovaní, kteří přišli do České republiky v době hospodářské krize, aby zde našli zaměstnání.
Od devadesátých let jsou Řecká republika a Česká republika členy Evropské unie a Severoatlantické aliance a jejich vztahy v politické, hospodářské a kulturní oblasti se výrazně zlepšily. Honorární konzulát v Pardubicích spolu s Velvyslanectvím Řecké republiky v Praze představují jediná řecká zastupitelství na území ČR.
Kromě velvyslanectví v Aténách má Česká republika pět konzulátů - v Soluni, na Krétě, na Rhodosu, na Korfu a nově na Lefkadě. (ido) Foto: TOMÁŠ KUBELKA (Na snímku budova Honorárního konzulátu Řecka v Pardubicích ve Štrossově ulici pod nadjezdem k nemocnici)
Mohlo by vás zajímat:
Město nechá opravit podchod k železniční stanici v Rosicích nad Labem
Na sobotu 12.10. je připraven i zajímavý doprovodný program
Radnice zahajuje další investice, zastupitelé uvolnili dalších 150 milionů korun
Město chystá výraznou proměnu okolí Památníku Zámeček
Radnice zadala zpracování územního plánu správně, pokutu od antimonopolního úřadu platit nebude