Silničáři sčítají škody po povodni

Region - 20. 09. 2024
Silničáři sčítají škody po povodni

PARDUBICKO - Sotva opadla hladina vody, začali zaměstnanci Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) nejenom s čištěním zaplavených komunikací, ale i s vyčíslováním škod. Podle prvních odhadů bude povodňový účet za škodu na silnicích ve výši 40 milionů korun. Největší problémy hlásí Dolní Morava.

 

Povodně v Pardubickém kraji uzavřely téměř 50 úseků komunikací II. a III. třídy, které má ve správě SÚS Pk. K tomu je však nutné připočíst i silnice I. třídy a cesty v majetku jednotlivých obcí. „Za nás jako Pardubický kraj můžeme říct, že jsme museli uzavřít 46 úseků silnic. V pátek 20. září ráno byla zaplavená už jenom jedna, drtivou většinu jsme zprovoznili během pondělí a úterý, jak začala opadat voda. Celkově evidujeme škody na silnicích i na našich rozdělaných stavbách, náklady nám ale samozřejmě vznikly i mimořádným čištěním komunikací. S velkou opatrností přistupujeme k našim mostům, v zaplavených územích necháme zpracovat mimořádné odborné posudky, ale podle prvních odhadů nebyl žádný z nich staticky poškozen. Předběžné náklady jsme vyčíslili na 40 milionů korun a částku budeme s kolegy v průběhu příštích týdnů upřesňovat. Pokud by finální číslo bylo opravdu takové, tak bychom to brali s ohledem na dění v ČR jako velký úspěch,“ vysvětluje první náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

 

SÚS Pk se nyní snaží o co nejrychlejší opravy poničených komunikací. Podle prvních šetření panuje nejhorší situace na Dolní Moravě, kde proud odnesl kusy asfaltového krytu původní komunikace. „Na silnici III/31227 musíme zajistit sanaci podemletého podloží a zajistit její stabilitu. Vzhledem k tomu, že se pomalu blíží konec stavební sezóny, tam navrhujeme udělat dočasné opravy, aby se tam dalo jezdit, a na jaře příštího roku dokončit obrusné vrstvy. Naší prioritou je zajistit dopravní obslužnost. Vše úzce koordinujeme s obcí a dalšími partnery, aby byla omezení co nejmenší a nejkratší. Větší opravy nás čekají ale i v Žamberku, Vendolí a Podlesí, celkem se jedná o náklady za zhruba 13,5 milionu. V ostatních lokalitách nedošlo k tak masivnímu poškození silnice,“ popisuje plány krajské samosprávy hejtman Martin Netolický, který zasažené oblasti v tomto týdnu navštívil.

 

Po silnicích přijdou na řadu mosty, je nutné je pořádně zkontrolovat

 

Kromě poničených komunikací se silničáři chystají podrobně zabývat mosty v nejpostiženějších oblastech. „Celkem máme ve správě 835 mostů a na základě vyhodnocení dat necháme 60 z nich v lokalitách, kde byl živel nejsilnější, mimořádně prověřit. Jedná se o konstrukce okolo Luže, Pardubic, ale i v dalších místech. Chceme mít naprostou jistotu. Současně čistíme zanešená koryta řek kolem mostů a řešíme i škodu na našem majetku, protože voda vyplavila cestmistrovství v Luži. Chtěl bych všem kolegům poděkovat za jejich úsilí a nasazení během povodní. Od pátku jsme drželi pohotovost, transparentně a včas komunikovali o uzavřených úsecích a od pondělí jsou prakticky všichni naši dostupní zaměstnanci opět v terénu a ve velice krátkém čase zprovoznili naprostou většinu silnic v našem regionu,“ dodává ředitel SÚS Pk Zdeněk Vašák.

 

Autobusy musely jezdit jinými trasami

 

V průběhu povodní řešil Pardubický kraj také zajištění dopravní obslužnosti na svém území. V jednu chvíli byla kvůli zatopeným silnicím ovlivněna autobusová doprava téměř ve dvaceti lokalitách. „Prioritou pro nás zůstalo, aby se lidé v pondělí dostali do práce a děti do škol. Snažili jsme se linky nerušit, musely ale jet po objízdných trasách a do některých lokalit z pochopitelných důvodů zajet nemohly. Všechna opatření jsme komunikovali přes dispečery společnosti OREDO, kteří jsou v permanentním kontaktu s dispečery dopravců a jakékoliv mimořádnosti v dopravě byly zveřejňovány standardně na webové stránce IREDO, na kterou směřovaly odkazy i v rámci podávaných informací ze strany Pardubického kraje. Už v neděli večer jsem rozeslal všem starostům email s informacemi o stavu dopravu a odkazem na konkrétní změny spojů,“ informuje Michal Kortyš.

 

Od čtvrtečního poledne se všechny linky autobusové dopravy vrátily do svých původních tras, které jsou – byť někdy s větší opatrností – sjízdné.

 

Záplavy komplikovaly také situaci na železnici, a to kvůli spadlým stromům na trati Havlíčkův Brod – Hlinsko – Pardubice. Poškozeny byly dvě vlakové soupravy, u jedné se očekává návrat za koleje za dva týdny, u druhého dva měsíce. Do té doby budou na trati jezdit dvě starší jednotky. Kvůli jejich nižší rychlosti může docházet ke zpožděním. (DoB) Foto: Pk (Na snímku poničená silnice v Dolní Moravě)

Mohlo by vás zajímat:

Technology Day pro samosprávy

Technology Day pro samosprávy

Univerzita Pardubice představuje znalosti a technologie svých výzkumníků

Na exkurzi ve Francii

Na exkurzi ve Francii

Starostové získali nové, podrobnější informace o vysokorychlostních tratích

Nejdříve silnice na Rokytno

Nejdříve silnice na Rokytno

Začínají opravy návozových tras v okolí Sezemic, ode dneška na II/298

Zimní údržba skončila

Zimní údržba skončila

Náklady byly díky počasí nižší než vloni

Tréninky pokračují

Tréninky pokračují

Nová hala u Gymnázia Mozartova dočasně nahradila Duklu

Neděle ve znamení svátků

Neděle ve znamení svátků

Velikonoce na zámku nabídnou tradiční řemesla i ochutnávky dobrot