PARDUBICE - Město pracuje na studii, která má navrhnout řešení pro budoucí využití okolí národní kulturní památky Památníku Zámeček. Cílem studie je nejen navázat na dosavadní úpravy v samotném památníku, ale také využít potenciál celého ochranného pásma kolem této významné památky.
„Mám velkou radost, že Památník Zámeček získává tak pozitivní ohlasy od veřejnosti i odborníků. Aby jeho atraktivita ještě více vzrostla, je nyní důležité zaměřit se také na jeho okolí,“ uvedl 1. náměstek primátora a člen Dozorčí rady Památníku Zámeček Jakub Rychtecký.
Památník Zámeček, který prošel rozsáhlými změnami a úpravami, přinesl do areálu nové spojení a cesty, které reflektují historické události a symboliku místa, kde se během nacistické okupace odehrávaly rasistické perzekuce. Úpravy vrátily památníku jeho původní význam a důstojnost. Nyní se město soustředí na revitalizaci okolního prostoru a navrácení této oblasti do smysluplné a harmonické podoby. Studii zpracovává architekt Vít Podráský, jenž měl také na starosti rekonstrukci památníku.
„Vít Podráský je jedním ze dvou spoluautorů vítězného soutěžního návrhu pro areál Památníku Zámeček a nyní navrhne koncepci přilehlého prostoru. Výběr téhož studia na projekční práce je motivován zajištěním kontinuity kvality a jednotného autorského přístupu v této lokalitě,“ vysvětlil Rychtecký.
„Cílem studie je proměna nejbližšího okolí památníku, které pro zdejší obyvatele představuje oblíbené místo k procházkám, v atraktivní park. Snahou ovšem je, aby navržené úpravy prostoru současného lesa a louky byly v souladu s pietním územím. Jedním z námětů je proto myšlenka vytvoření venkovní galerie, která by prezentovala umění jak související s památníkem, tak i jiná pro dané místo vhodná témata,“ řekl k připravovanému návrhu architekt Vít Podráský.
„Studie také zkoumá možnost propojení umění s herními prvky, které by byly určeny pro všechny věkové kategorie. Nepůjde o klasické dětské hřiště, ale o unikátní koncept, který bude mostem mezi světem umění a hry,“ řekl starosta městského obvodu IV Jan Procházka a dodal, že by prostor měl zároveň sloužit k trávení volného času, ať už sportovními aktivitami, kulturou, pobytem v přírodě nebo vzděláváním. Tento nápad má zajistit, že celé území bude fungovat jako jeden celek, kde budou jednotlivé prvky vzájemně propojeny a logicky napojeny.
„Území, které má rozlohu 5,5 hektarů, projde citlivou revitalizací. Studie navrhne i zahuštění vegetace a jemnou kultivaci stávajícího porostu, aby prostor získal ucelený a lesní charakter. Další plány jsou návrhy řešení odvodnění parkoviště a využití dešťové vody k zavlažování okolní zeleně. Zvažuje se také začlenění občerstvení, které by mohlo fungovat po celý rok,“ doplnil Rychtecký.
Studie by měla být hotová do konce letošního roku. (ido) Foto: MmP
Mohlo by vás zajímat:
Město nechá opravit podchod k železniční stanici v Rosicích nad Labem
Na sobotu 12.10. je připraven i zajímavý doprovodný program
Radnice zahajuje další investice, zastupitelé uvolnili dalších 150 milionů korun
Radnice zadala zpracování územního plánu správně, pokutu od antimonopolního úřadu platit nebude