PARDUBICE - Ekonomicky aktivním lidem ve věku 18 až 30 let nabídla radnice i letos zvýhodněné nájemné v pětadvaceti menších městských bytech. Už devět let jim tak umožňuje se osamostatnit, přestěhovat do Pardubic za prací a během čtyřleté smlouvy s městem si pořídit třeba vlastní bydlení. Pardubice tak podporují bydlení a stabilitu mladé generace ve městě.
„Program startovacího bydlení se osvědčuje, zájem mladých lidí a párů je toho důkazem. Doposud jsme pomohli už 225 startovacími byty mladým pracujícím lidem, kteří by si komerční nájmy nebo hypotéky nemohli na začátku kariéry dovolit. Komerční nájmy v Pardubicích se aktuálně pohybují ve v průměrné výši okolo 260 korun za metr čtvereční podle lokality a stavu bytu, což dělá bydlení nedostupné. Od nájemníků máme zpětnou vazbu, že díky městským startovacím bytům se jim daří spořit peníze na bydlení v Pardubicích ve výši několika tisíc korun měsíčně,“ informuje náměstek primátora zodpovědný za sociální a bytovou politiku města Jakub Rychtecký.
„Pro město a jeho rozvoj je klíčové, abychom dokázali nabídnout dostupné bydlení mladým, ekonomicky aktivním lidem, kteří plánují spojit svou budoucnost s Pardubicemi včetně jejich přínosu skrze rozpočtové určení daní,“ doplňuje náměstek Rychtecký s tím, že povinností nových nájemníků startovacího bytu je převod trvalého pobytu do Pardubic.
Radnice těmito kroky naplňuje svou vizi v souladu se Strategií bydlení města Pardubic. Nájemníci budou nadále platit 80 korun za metr čtvereční plus energie po dobu prvních tří let, ve čtvrtém roce se částka zvýší na 100 korun za metr čtvereční. Všechny získané příjmy z městských nájemních bytů město investuje zpět k urychlení obnovy svého bytového fondu. Česká republika je podle statistik, co se týče cenové dostupnosti bydlení, na tom nejhůře v Evropě.
„Naším zájmem je udržet v našem krajském městě ekonomicky aktivní mladé a začínající rodiny. Mám radost, že i v této náročné době dokážeme každoročně nabídnout opravené byty také pro startovací bydlení. Nejpozději po čtyřech letech se nám byty do systému vracejí a slouží dalším nájemníkům. Jsou i případy, kdy nájemník odchází ze startovacího bytu dřív než za zasmluvněné čtyři roky, protože si například založil rodinu, pronajal větší byt, nebo si dokonce pořídil vlastní,“ říká náměstek primátora pro majetek a investice Jan Hrabal. V nabídce startovacích bytů byly i letos převážně malometrážní jednotky rozmístěné po celém území města, nejvíce na sídlištích Dukla, Dubina a Polabiny.
Startovací byty uvolní radnice i v roce příštím. Zvažuje také zvažuje zavedení příjmového stropu pro žadatele, aby nebyli znevýhodněni zájemci s nižšími příjmy. (atu) Foto: MmP
Mohlo by vás zajímat:
Pardubice mají jasno: podporují napojení sítě vysokorychlostních tratí
Stavba nového domova pro seniory v Dražkovicích byla zahájena
Město má za sebou první veřejnou dražbu vozidel odtažených z ulic