Ocenění pardubickému vědci

Region - 22. 11. 2024
Ocenění pardubickému vědci

PRAHA / PARDUBICE - Mimořádnou cenu poroty Česká hlava za rok 2024 obdrží analytický chemik profesor Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Nejprestižnější české ocenění pro vědce získal za výzkum lipidů a objev metody, která dokáže diagnostikovat rakovinu slinivky břišní pouze z analýzy krve. Ceny Česká hlava za rok 2024 organizace udělí už tuto neděli večer. Akci bude živě přenášet Česká televize.

 

Česká hlava je vyhlašovatelem nejprestižnějšího českého ocenění, jakého může vědec v tuzemsku dosáhnout. Laureátům je v několika kategoriích národní cena Česká hlava předávána od roku 2002. Podobnou soutěž pořádá iniciativa Česká hlava každoročně od roku 2007 i pro středoškolské studenty pod názvem České hlavičky. Českou hlavu získala před rokem také absolventka Univerzity Pardubice Barbora Kamenická (v kategorii Cena doctorandus za technické vědy).

 

Profesor Michal Holčapek se dlouhodobě věnuje analýze lipidů se zaměřením na detekci některých typů rakoviny. Rakovina slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění – až 80 % případů je diagnostikováno příliš pozdě na účinnou léčbu, což způsobuje, že méně než 10 % pacientů přežije pět let od diagnózy. Skupina profesora Holčapka na Univerzitě Pardubice se přes 20 let věnuje lipidomické analýze pomocí hmotnostní spektrometrie ve spojení s kapalinovou nebo superkritickou fluidní chromatografií, díky čemuž vytvořila řadu validovaných analytických metod pro detailní charakterizaci lipidů v biologických vzorcích. Tento výzkum umožnil vývoj nové screeningové metody, která může významně zlepšit včasnou diagnostiku rakoviny slinivky břišní.

 

Metoda je založena na lipidomické analýze krve, při které se stanoví koncentrace více než 150 různých lipidů. Na základě těchto údajů získaných od skupiny pacientů s rakovinou slinivky a zdravých jedinců se vytvoří statistický model, který umožňuje s přesností nad 95 % určit, zda pacient trpí tímto onemocněním. Tento krevní test má řadu výhod – vyžaduje jen běžný odběr krve, spolehlivě odhalí i časná stadia rakoviny, čímž dokáže zachytit onemocnění ještě před prvními příznaky. Navíc podobné změny koncentrací lipidů byly pozorovány i u dalších typů rakovin, což otevírá cestu k univerzálnímu krevnímu testu pro více typů rakoviny.

 

Klinické ověřování spolehlivosti metody provádí spin-off firma Lipidica, a.s., založená Univerzitou Pardubice a společností FONS JK Group, a.s., ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně, Fakultní nemocnicí v Olomouci a dalšími 13 nemocnicemi po celé České republice. Pokud klinická studie potvrdí přesnost a spolehlivost této metody, mohla by se stát základem pro národní screeningový program pro osoby se zvýšeným rizikem onemocnění, což nemá ve světě obdoby. Dlouhodobým cílem je rozšíření testu i na další typy rakoviny a zavedení jednoduchého krevního testu do klinické praxe, který by významně zvýšil šance na přežití pacientů. (MaM) Foto: BARBORA MRÁČKOVÁ

Mohlo by vás zajímat:

Prostor velkých investic

Prostor velkých investic

V areálu Ke Tvrzi v Pardubicích zahájil kraj první stavbu

Technologie mění pohled robotů

Technologie mění pohled robotů

Úspěch inovativní technologie expertů z Univerzity Pardubice

Ve dvou zdravotnických zařízeních

Ve dvou zdravotnických zařízeních

Krajský náměstek Štefka tentokrát navštívil nemocnice na západě kraje

Kantýna roku je ve Foxconnu

Kantýna roku je ve Foxconnu

Pardubická provozovna získala národní ocenění za inovativní a udržitelný přístup

Museli rozebrat střechu

Museli rozebrat střechu

Požár v průmyslovém objektu zaměstnal pět jednotek hasičů

Návrh krajského rozpočtu je připraven

Návrh krajského rozpočtu je připraven

Provozními úsporami vytváří prostor pro investice