Návrh krajského rozpočtu je připraven

Region - 24. 11. 2024
Návrh krajského rozpočtu je připraven

PARDUBICE - Rada Pardubického kraje schválila návrh krajského rozpočtu na rok 2025. Ten je sestavován s vědomím, že nedojde ke změně rozpočtového určení daní pro kraje od 1. ledna 2025. Proto byla učiněna úsporná opatření na výdajové stránce, a to jak s ohledem na provozní výdaje, tak směrem k dotačním programům kraje. Rozpočtované příjmy krajského rozpočtu bez přímých dotací do školství či sociálních služeb činí 5,924 miliardy korun z toho daňové příjmy ve výši 5,750 miliardy korun, výdaje pak na 5,060 miliardy korun.



S ohledem na vývoj ekonomiky, kdy nelze očekávat, že bychom mohli rozpočet na počátku příštího roku výrazně posílit převodem daňového inkasa, jsme velmi detailně procházeli jednotlivé položky v rámci kapitol krajského rozpočtu a hledali možné vnitřní úspory. Provozní náklady na chod úřadu i samosprávy se i přes vnější vlivy nijak nezvyšují, ba naopak je držíme na velmi nízké úrovni. Stejně jako v předchozích letech probíhala jednání o podobě rozpočtu v několika kolech. Vzhledem k tomu, že nastavujeme parametry pro tvorbu rozpočtu na celé čtyřleté období, tak jsem rád, že jsme s kolegy z krajské rady dosáhli plné shody. Děláme navíc maximum proto, abychom si vytvořili rezervy pro pokračování aktivní investiční politiky kraje, a to zvláště pro projekty, u kterých víme, že je nebude možné financovat z evropských zdrojů. Proto se také snažíme velmi aktivně pracovat s v dané době volnými zdroji, které nám neleží na účtech, jak mnozí tvrdí, ale pracujeme s nimi v rámci produktu bankovního sektoru. To jsou kroky, které jsou pro mnohé kraje jako z oblasti sci-fi,“ uvedl hejtman Martin Netolický.



Pardubický kraj se i s ohledem na rozpočtové určení daní neobejde bez úvěru. K 1. lednu 2025 bude nesplacená jistina z dvoumiliardového úvěru ve výši 1,275 miliardy korun s tím, že 250 milionů korun by mělo být v příštím roce splaceno.



Krajský rozpočet by pak na počátku roku měly posílit prostředky ze zvýšeného inkasa daní letošního roku a zapojení nevyčerpaných rezerv. „Převody zvýšeného inkasa daní z roku 2024 na rok 2025 předpokládáme v rámci prvního zastupitelstva příštího roku, avšak v tuto chvíli neznáme ještě přesné parametry. Nicméně je zcela zřejmé, že všechny prostředky, které budeme schopni převést, budeme alokovat do investičních projektů kraje napříč jednotlivými gescemi s dominancí v oblasti dopravy a zdravotnictví,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který netrpělivě sleduje také jednání o změně rozpočtového určení daní v Poslanecké sněmovně. (DoB) Ilustrační foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ

Mohlo by vás zajímat:

Srdce na dlani

Srdce na dlani

Nominujte dobrovolníky, neziskovky a firmy na ocenění!

Díky Baltic Expressu

Díky Baltic Expressu

Polští novináři objevovali krásy Pardubického kraje

Upřesnění a omluva

Upřesnění a omluva

K článku publikovanému 9.3.2023 na těchto stránkách a 13.3.2023 v tištěném vydání

Sanitky na autodromu

Sanitky na autodromu

Pardubický kraj opět hostil nejlepší řidiče záchranek

Titul putuje do Letovic

Titul putuje do Letovic

Na Univerzitě Pardubice soutěžili nejlepší mladí chemici z celé republiky

Parní vlaky připraveny ke startu

Parní vlaky připraveny ke startu

Letos zavítají nově také do Litomyšle