PARDUBICE / CHRUDIM - Předseda představenstva a generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald přivítal krajského náměstka pro zdravotnictví Pavla Štefku v Chrudimské a následně i Pardubické nemocnici. Během prohlídek obou zařízení proběhla mimo jiné i setkání s vedením chrudimské porodnice a pardubického dětského oddělení.
V Chrudimské nemocnici byly hlavním tématem setkání nejen výkonové ukazatele a přehled investic v hodnotě 205 mil. Kč, které se na vzhledu nemocnice a vybavení jednotlivých oddělení za posledních 5 let promítly, ale především situace na porodnicko-gynekologickém a dětském oddělení.
Diskutovaly se uskutečněné kroky a generální ředitel Tomáš Gottvald opět zopakoval, že uzavření porodnice není trvalé: „Chrudimská porodnice je mezi nastávajícími maminkami velmi oblíbená pro své prostředí, personál i přístup k rodičkám. Celé oddělení je připraveno okamžitě zahájit svůj provoz, jakmile bude zajištěna 24/7 péče dětských lékařů o novorozence.“
Součástí následné prohlídky nemocnice byla i návštěva porodnice a setkání s jejím personálem, při kterém generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje i náměstek Štefka požádali sestry, porodní asistentky i lékaře o trpělivost a vyjádřili vděk za jejich práci a loajalitu k nemocnici.
„Chrudimská porodnice má své důležité místo v rámci krajské sítě zdravotnických zařízení. Plně si uvědomujeme význam této služby pro obyvatele Chrudimska a přilehlých oblastí. Společně s vedením nemocnice a dalšími partnery intenzivně hledáme řešení, jak zajistit trvalý provoz porodnice. I když v tuto chvíli nemůžeme slíbit okamžité řešení, věřím, že vzájemnou spoluprací dokážeme situaci posunout správným směrem. Pomocnou ruku podal i starosta Chrudimi František Pilný, “ doplňuje Štefka.
Systémové změny zdravotnictví a jejich dopady
Během setkání zástupců vedení nemocnice s náměstkem Pavlem Štefkou a předsedou výboru zastupitelstva Pardubického kraje pro zdravotnictví Františkem Pilným došlo i k ozřejmění systémových změn českého zdravotnictví, které vedou k transformaci lůžkových kapacit nemocnic.
Pacienti budou i v budoucnu stále více soustřeďováni do vysoce specializovaných pracovišť a jejich doléčení nebo řešení případných následných zdravotních komplikací je už nyní jedním z úkolů menších nemocnic, které pak více využívají lůžek následné péče. A právě transformace a zvýšení efektivity využití lůžkového fondu byly demonstrovány v Chrudimské nemocnici, na příkladu spojení lůžkového fondu interního a neurologického oddělení
Dlouhodobý rozvoj Pardubické nemocnice
Druhá listopadová návštěva se uskutečnila v Pardubické nemocnici, největší z krajských nemocnic. Hlavním tématem se stal plán rozvoje Pardubické nemocnice, který do budoucna počítá s centralizací hlavních budov do středu areálu. Probíral se i stav současných budov a zapojení Pardubického kraje jako vlastníka NPK při přípravě dlouhodobého strategického plánu investic, které k modernizaci nemocnice povedou. Během prohlídky nemocnice navštívil náměstek Štefka místní dětské oddělení a centrální urgentní příjem.
„Pardubická nemocnice je klíčovým zdravotnickým zařízením pro Pardubický kraj a široké okolí. Je však pravdou, že některá oddělení se potýkají s obtížemi, které jsou výsledkem dlouhodobého podfinancování i stavu budov. Jsem přesvědčen, že dlouhodobá strategie a úzká spolupráce kraje s vedením nemocnice umožní tyto problémy postupně řešit. Rádi bychom pacientům i personálu vytvořili podmínky odpovídající 21. století,“ vysvětluje krajský náměstek Pavel Štefka. (VMŘ) Foto: Pk (Snímek z haly urgentního příjmu Pardubické nemocnice. Náměstek Štefka druhý zprava)
Mohlo by vás zajímat:
Pardubická provozovna získala národní ocenění za inovativní a udržitelný přístup