Lákadlem budou interaktivní expozice

Region - 01. 12. 2024
Lákadlem budou interaktivní expozice

VYSOKÉ MÝTO - Významná rekonstrukce částečně nevyužívaných budov bývalé zemědělské školy pokračuje podle plánu. Dokončena již byla první etapa stavby, která začala v roce 2023 a zahrnovala přestavbu haly v zadní části areálu na depozitáře pro autobusy a další velkou techniku, jež je součástí sbírek Technického muzea, a odborné učebny stavební školy pro praktickou výuku. S ředitelem Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiřím Junkem navštívil areál první náměstek hejtmana Dušan Salfický. Společně zhodnotili vývoj druhé etapy, která odstartovala letos v srpnu.



Jsem nadšený, jakým tempem stavbaři postupují. Zatím jde vše podle schváleného harmonogramu. Projekt je velkým krokem vpřed nejen pro muzeum, ale také pro město Vysoké Mýto. Moderní depozitáře a nové výstavní prostory umožní návštěvníkům lépe poznat technickou historii a zároveň nabídnou efektivní zázemí pro uložení exponátů. Celkové náklady na obě etapy projektu činí bezmála 210 milionů korun, přičemž dotace z evropských fondů ve výši téměř 141 milionů korun významně toto financování doplňují,“ vysvětluje první náměstek zodpovědný za investice Dušan Salfický.

 

Druhá etapa se zaměřuje na nové využití areálu a jeho objektů pro muzeum a kulturně kreativní centrum. Historická budova získá nová okna, moderní elektroinstalace, výtahy a kompletní technické zázemí.

 

Součástí projektu je i nová výstavní místnost s prosklenou fasádou, která bude dobře viditelná z ulice a nabídne atraktivní prostor pro prezentaci sbírek. Díky této rozsáhlé přestavbě se Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zbaví nájmu a soustředí své rozsáhlé sbírky na jednom místě, kde se otevřou nové výstavní prostory pro technické exponáty. Návštěvníkům bychom chtěli připomenout výrobky významných značek z našeho regionu. Kromě Karosy je to například ETA Hlinsko, Transporta Chrudim, Chvojka Přelouč nebo Stratílek Vysoké Mýto,“ popisuje ředitel Jiří Junek.

 

Projekt je financován z prostředků Pardubického kraje a evropských fondů prostřednictvím Národního plánu obnovy, přičemž termín dokončení druhé stavební etapy je stanoven na konec srpna 2025. Od ledna 2025 budou probíhat výběrová řízení na vnitřní vybavení a expozici a celkový projekt by měl být dokončen do konce roku 2025  následným zpřístupněním veřejnosti. (VMŘ) Vizualizace: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Srdce na dlani

Srdce na dlani

Nominujte dobrovolníky, neziskovky a firmy na ocenění!

Díky Baltic Expressu

Díky Baltic Expressu

Polští novináři objevovali krásy Pardubického kraje

Upřesnění a omluva

Upřesnění a omluva

K článku publikovanému 9.3.2023 na těchto stránkách a 13.3.2023 v tištěném vydání

Sanitky na autodromu

Sanitky na autodromu

Pardubický kraj opět hostil nejlepší řidiče záchranek

Titul putuje do Letovic

Titul putuje do Letovic

Na Univerzitě Pardubice soutěžili nejlepší mladí chemici z celé republiky

Parní vlaky připraveny ke startu

Parní vlaky připraveny ke startu

Letos zavítají nově také do Litomyšle