Expozice platidel ožila

Region - 13. 12. 2024
Expozice platidel ožila

PARDUBICE - Už tři roky vítá zámek návštěvníky v jedinečné expozici Peníze si do hrobu nevezmeš, která provází historií české měny, vypráví příběh amerického dolaru a vystavuje slavný denárový poklad. Východočeské muzeum nyní tuto expozici obohatilo o nové interaktivní prvky, které přibližují svět peněz i nejmladším návštěvníkům. Projekt podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.



Naší snahou bylo zaujmout děti hravou a zároveň edukační formou,“ vysvětluje ředitel muzea Tomáš Libánek. „Doplnili jsme expozici o kruhové panely tvarem připomínající mince, které nenarušují jedinečný design prostoru, ale umožňují návštěvníkům objevovat téma zábavným způsobem,“ doplňuje ředitel.



Numismatika hravě



Tyto panely představují čtyři témata: jak se razil tolar, materiálové složení mincí, globální rozšíření dolaru a ochranné prvky amerických dolarů. Děti tak mohou zjistit, jaké kovy se při výrobě mincí používají, na mapě světa objevit země, kde se platí dolarem, a dozvědět se o ochraně proti padělání peněz.



I přes omezený prostor se podařilo vytvořit interaktivní koutek pro nejmenší návštěvníky. Na speciálním stolku si mohou metodou frotáže překreslit historické mince jako tolar z 10. století nebo groš z 12. století. Sestavením dřevěných puzzlí pak děti samy vytvoří obraz těchto mincí. Na interaktivní dřevěné desce mohou zároveň vytvořit "rozhovor" mezi sv. Vojtěchem a Boleslavem II. z 11. století, čímž se hravě seznámí s historickým kontextem a příběhem pokladu, jenž je uložen v trezorové místnosti.



Není lehké přiblížit numismatiku mladším návštěvníkům a školním skupinám tak, aby si odnesli nejen zážitek, ale i nové znalosti,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který nad expozicí převzal záštitu. „Tříletý provoz prověřil fungování expozice a vhodně doplnil stávající interaktivní prvky, jako je například ražba repliky denáru. Jsem rád, že je expozice živá a navštěvovaná,“ dodal hejtman.



Exponáty s mezinárodním přesahem



Expozice, která získala druhé místo v soutěži Gloria musealis, zaujme návštěvníky několika unikáty. Denárový poklad, nazývaný „poklad století“, který zahrnuje 1669 mincí a jejich částí, je vystaven v trezorové místnosti. Od svého objevu v roce 2015 ohromuje odbornou i laickou veřejnost a byl prohlášen kulturní památkou. Části expozice věnovaná historii dolaru zase pod názvem Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru zase procestovala řadu zemí – nadchla návštěvníky v Berlíně, Paříži, Štrasburku, Houstonu a dalších městech v Evropě i zámoří. Za tři roky provozu ji navštívilo přes 13,5 tisíce lidí.



Lektorované programy pro školy i nejmenší



Muzeum nabízí k expozici i lektorované programy, které nové prvky zapojují do výuky. Program Poklady pardubického zámku je určen pro mateřské školy a 1. stupeň základních škol. Děti se v něm seznámí s historickými poklady, zejména s denárovým pokladem z 10. století nalezeným v Chýšti a příběhem pasáčka Jana. Druhý program O poklad svatého Václava je zaměřen na 2. stupeň základních škol a střední školy, kde se klade důraz na rozvoj finanční gramotnosti a historii české měny. (skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Přelouč vítá jaro

Přelouč vítá jaro

Otevřena budou muzea, program na náměstí začíná ve 13 hodin

Hlavním přednášejícím Jan Konvalinka

Hlavním přednášejícím Jan Konvalinka

Do Pardubic přijeli přední odborníci na analýzu DNA

TECHNOhrátky po třinácté

TECHNOhrátky po třinácté

Znovu je provází mimořádný zájem školáků

Centrálním příjmem to neskončilo

Centrálním příjmem to neskončilo

Pardubická nemocnice letos začne rekonstruovat také prostor bývalé psychiatrie

Bronz za Cyklopecky a koníčky

Bronz za Cyklopecky a koníčky

Pardubický kraj je atraktivnější pro zahraniční turisty

Souprava skončila v příkopu

Souprava skončila v příkopu

Při nehodě traktoru ve Svídnici byl poškozen plynový sloupek