PARDUBICE - Rozšíří se tropická infekční onemocnění i k nám? Co našli čeští mikrobiologové ukrytého v ledu na Antarktidě? Hrozí nám nebezpečí od zvířátek, která s námi žijí ve městech? Jaké jsou genetické předpoklady vzniku nádorového onemocnění slinivky břišní? Odpovědi nejenom na tyto otázky se dozvěděli účastníci 19. ročníku konference RANK.
Letošní setkání v Hotelu Zlatá Štika bylo opět otevřené výzkumníkům, lékařům, laborantům, forenzním expertům, studentům a dalším, kteří se zajímají o analýzu nukleových kyselin. Konference RANK ve dnech 19. a 20. března hostila 22 přednášejících a 150 hostů.
Kapacita akce tak dosáhla limitu účastníků a organizátoři na základě velkého zájmu odborníků chystají pro příští rok změny. „Podle ohlasů účastníků se letošní ročník vydařil, což nás těší. Snažili jsme se opět připravit zajímavá témata, což nám trochu usnadňuje fakt, že se zkoumáním nukleových kyselin se mohou v praxi setkat zástupci mnoha profesí. Zájem o konferenci letos opět přesáhl kapacitu sálu, a tak pro příští rok, kdy oslavíme 20. výročí, chceme umožnit účast ještě více hostů. Těší nás, že na zahájení dorazil i profesor Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Moc děkujeme všem účastníkům, partnerům i spoluorganizátorům a těšíme se, že za rok zase v Pardubicích uspořádáme unikátní akci s celorepublikovým přesahem,“ uvedl předseda organizačního výboru František Štumr.
Hlavním přednášejícím byl letos profesor Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, který si pro přítomné připravil prezentaci o vývoji virostatik a boji vědy proti HIV, ebole či například koronaviru. (zr-TZ) Foto: ARCHIV REDAKCE
Mohlo by vás zajímat:
Univerzita Pardubice představuje znalosti a technologie svých výzkumníků
Starostové získali nové, podrobnější informace o vysokorychlostních tratích
Začínají opravy návozových tras v okolí Sezemic, ode dneška na II/298