Právo na pohyb má každý

Město Pardubice - 01. 04. 2025
Právo na pohyb má každý

PARDUBICE - V roce 2025 podpoří město tři důležité projekty, které přispívají k větší přístupnosti veřejného prostoru i ke zkvalitnění péče o osoby s hendikepem. Rada města schválila investiční i neinvestiční dotace z Programu podpory bezbariérovosti, a to pro organizace KŘIŽOVATKA handicap centrum, Centrum Kosatec a TyfloCentrum Pardubice.

 

„Každý člověk má právo na důstojný a bezpečný pohyb – ať už ve veřejném prostoru, nebo v prostředí sociálních služeb. Mezi podpořenými projekty proto nechybí ani zásadní investice do vybavení organizace KŘIŽOVATKA handicap centrum. Díky investiční dotaci 280 tisíc korun z Programu podpory bezbariérovosti bude pořízen stropní zvedací systém, který výrazně zlepší každodenní péči o pardubické imobilní klienty, a současně ulehčí náročnou práci pečujícím pracovníkům, z nichž 95 % tvoří ženy. Tento systém zefektivní přemisťování klientů při běžných úkonech, jako je osobní hygiena, přesun na lůžko či toaletu. Zároveň významně snižuje riziko zranění – jak u klientů, tak u personálu – a umožňuje poskytovat péči důstojněji a šetrněji,“ upřesnil první náměstek primátora pro sociální politiku a zdravotnictví Jakub Rychtecký s tím, že Křižovatka poskytuje služby Centra denních aktivit a sociální rehabilitace pro osoby s tělesným postižením a je zařazena do sítě poskytovatelů sociálních a souvisejících služeb na území města Pardubic.

 

Vedle Křižovatky podpořilo město také dva projekty, které se zaměřují na konzultace a poradenství v oblasti bezbariérovosti. Organizace TyfloCentrum Pardubice získala dotaci na projekt zaměřený na odstraňování bariér z pohledu osob se zrakovým postižením. Centrum zajišťuje odborné poradenství, konzultace a osvětu v oblasti přístupnosti pro nevidomé a slabozraké. Další významnou roli hraje Centrum Kosatec, které obdrželo dotaci na provoz svého Konzultačního střediska bezbariérovosti. To městu dlouhodobě pomáhá s posuzováním stavebních úprav a plánováním tak, aby se předešlo vzniku nových architektonických bariér, a naopak aby byly postupně odstraňovány ty stávající,“ popsala Ivana Liedermanová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu, pod který spadá i oblast sociálních služeb a předsedkyně Komise pro bezbariérovost.

 

„Spolupráce s odbornými organizacemi je pro nás klíčová. Odborníci z Kosatce i TyfloCentra přinášejí cenné vhledy, díky kterým se může město systematicky posouvat směrem k větší otevřenosti pro všechny,“ dodal náměstek Rychtecký.

 

V rámci letošního dotačního kola byly přijaty tři žádosti, z nichž všechny splnily přísná formální i obsahová kritéria. Celková výše schválených dotací činí 907 300 korun, přičemž město má pro celý rok 2025 v programu alokováno 1,254 milionu korun. Zbývající částka bude určena pro případné další projekty či mimořádné výzvy. Komise pro bezbariérovost je odbornou komisí Rady města Pardubic a funguje již od roku 2003 s tím, že projednává dotace z Programu podpory bezbariérovosti od roku 2014. Celkem město do roku 2024 vyplatilo na podporu bezbariérovosti téměř 12 milionů korun. (ido)  Ilustrační foto: MmP

 

Mohlo by vás zajímat:

Pozor na sobotní komplikace

Pozor na sobotní komplikace

„Nejsme kouzelníci,“ říká policejní mluvčí Markéta Janovská

Jak v pátek, sobotu a pondělí

Jak v pátek, sobotu a pondělí

Svoz odpadu a provoz separačních dvorů o Velikonocích 2025

Cílem je zvýšit bezpečí

Cílem je zvýšit bezpečí

Strážníci v Pardubicích posílí četnost kontrol veřejného pořádku v centru města

Jubilejní účastník získá odměnu

Jubilejní účastník získá odměnu

Třídění bioodpadu v Pardubicích láká stále více domácností

Projekt Jom ha-šoa na hřbitově

Projekt Jom ha-šoa na hřbitově

Veřejné čtení jmen obětí holokaustu

Pernerka poklepána

Pernerka poklepána

Proti nádraží vyroste největší společensko-obchodní centrum ve východních Čechách