VÝCHODNÍ ČECHY - „Co bych měl říci o Bachově díle? Hrajte jej a poslouchejte. Milujte jej, zbožňujte, ale hlavně – držte hubu.“ To prohlásil Albert Einstein.
A měl pravdu. Neboť se nedá vyjádřit pouhými slovy co slyšíme, co vnímáme a co v nás Bachova hudba probouzí. Dílo Johanna Sebastiana Bacha je fenomén, který překlenul tři století lidské existence. Je s námi všude. Nezná hranice národů ani kontinentů, náboženství… je universální. Je nadšeně interpretováno, posloucháno a přijímáno po celé zeměkouli. A i zarytý ateista je přesvědčen o existenci Boha při poslechu Matoušových pašijí nebo Tokáty a fugy d moll. Letos uplynulo 340 let od narození Johanna Sebastiana Bacha, jednoho z největších hudebních géniů lidských dějin.
Jemu a jeho době jsme zasvětili letošní, již devátý ročník hudebního festivalu Zlatá Pecka. I když – potřebuje někdo jako Johann Sebastian Bach výročí, aby se připomínal? Rozhodně ne! Chceme jen přinést geniální hudbu Bacha a jeho současníků našim posluchačům, muzicírovat bez předsudků a připomenout dobu, ve které žil a tvořil. A určitě si ze široké nabídky vyberete.
Zahajovací koncert ve Fibichově sále v Chrudimi v pondělí 25. srpna bude ve znamení tří skvělých a jedinečných houslových virtuózů – Václava Hudečka, Jiřího Vodičky a Jana Mráčka za doprovodu komorního uskupení Barocco sempre giovane. Závěrečné Zlatá Pecka Gala v Sukově sále Domu hudby v Pardubicích v neděli 7. září proběhne za účasti těch nejtalentovanějších mladých instrumentalistů, pěvců a skladatelů. Doprovodí je Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Stanislava Vavřínka. A mezi těmito dvěma koncerty navštívíme s naším festivalem již tradičně Holice, Českou Třebovou, Heřmanův Městec, Havlíčkův Brod i Prahu. Mistrovské interpretační kurzy Pěvissimo pro budoucí pěvecké profesionály povede Berndhard Hansky, německý barytonista, sólista státních oper v Berlíně, Drážďanech a Hamburku. Nechme se tedy unést gejzírem melodií i emocí. Protože hudba je to nejkrásnější, co člověk vytvořil. Detaily k programu na www.zpfestival.cz
DAGMAR PECKOVÁ
Foto: ARCHIV ZP (Na snímku Komorní filharmonie Pardubice, která festival 7. září uzavře)
Mohlo by vás zajímat:
Lednové abonentní koncerty Komorní filharmonie bude řídit šéfdirigent Vahan Mardirossian
Galerie Univerzity Pardubice zahájí rok výstavou nizozemského umělce
Barocco sempre giovane s hosty vystoupí o druhém vánočním svátku v Domě hudby
V pátek 19. prosince v Evangelickém kostele v Hronovické ulici