Kdo získá cenu „Památky děkují“?

Region - 15. 07. 2025
Kdo získá cenu „Památky děkují“?

PARDUBICKO - Rozhodněte o vítězi ceny „Památky děkují“ v on-line hlasování. Tato cena veřejnosti je udělována Národním památkovým ústavem v rámci ocenění Patrimonium pro futuro. Vyzdvihuje nejlepší počiny v památkové péči. Z Pardubického kraje jsou ve finále Restaurování a obnova fasád Krajské knihovny v Pardubicích a Záchrana a restaurování hvozdového valachu v zámeckém pivovaru v Semíně.

 

Použili postupy z pozdní gotiky

 

„Velmi mě těší, že se do hlasování dostala investice Pardubického kraje, která se myslím velmi vydařila. Do restaurování fasád Krajské knihovny se náš kraj pustil v roce 2023 hlavně z důvodu havarijního stavu fasády v Zelenobranské ulici. Nakonec ´došlo k velmi citlivému zrestaurování fasád všech tří domů knihovny,“ řekl radní pro kulturu Pardubického kraje Roman Línek.

 

Malovaná fasáda domu čp. 77 prošla náročnou obnovou, v jejímž rámci proběhl důkladný průzkum původních pigmentů a pojiv, při kterém byly využity nejmodernější nedestruktivní metody. Výsledky průzkumu umožnily přesně rekonstruovat původní vzhled historických nástěnných maleb, sahajících až do pozdní gotiky a renesance, a zachovat jejich autenticitu. Použité techniky respektovaly původní technologické postupy. Na domě čp. 78 proběhlo restaurování unikátní barokně-klasicistní štukové výzdoby s motivem pštrosa, při němž restaurátoři úspěšně propojili tradiční štukatérské postupy s moderními technologiemi. Doplněna byla rovněž kulatá kartuše s monogramem MARIA. V případě domu čp. 79 proběhl detailní stratigrafický průzkum barevných vrstev, který odhalil původní barevné řešení fasády. To bylo následně rekonstruováno a původní štuková fasáda se suprafenestrami byla rehabilitována.

 

Celý projekt probíhal pod odborným dohledem orgánů státní památkové péče a za příkladné spolupráce specialistů z různých oborů – kromě restaurátorů se na obnově podíleli stavební inženýři, chemičtí analytici i historikové umění. Zvolená metodologie práce představuje vzorový přístup k obnově historických fasád a může se stát inspirací pro další obdobné restaurátorské zásahy.

 

Funkční technická památka

 

Druhou obnovenou památku najdete v Semíně v bývalém zámeckém pivovaru. Je to technologické zařízení – hvozdový valach z 1. poloviny 19. století, který je jedním z nejstarších známých exemplářů svého druhu na území České republiky. V roce 2024 se dočkal náročné restaurátorské obnovy, díky níž se podařilo zachovat nejen hmotnou podstatu památky, ale i její funkčnost. Důmyslný systém funguje zcela bez elektrické energie a zachoval se včetně kaloriferů a teplovzdušného vedení. Restaurátorské práce proto byly zahájeny detailním stavebně-historickým průzkumem a důkladnou dokumentací výchozího stavu. Obnova probíhala pod odborným dohledem NPÚ, ÚOP v Pardubicích a za účasti širokého týmu odborníků – specialistů na kovové konstrukce, restaurátorů štukových vrstev nebo konzultantů z Národního muzea pivovarnictví. „Za touto rekonstrukcí stojí společnost s ručením omezeným Zámecký pivovar Semín zastoupený jednatelem Leošem Kvapilem a Pardubický kraj ji podpořil ze svého rozpočtu dotací 400 tisíc korun,“ dodal Línek.

 

Hlasování je otevřeno až do 30. září na adrese: Památky děkují - Národní památkový ústav

Laureáti ocenění Patrimonium pro futuro, včetně držitele ceny veřejnosti Památky děkují, budou vyhlášeni 19. listopadu 2025 na slavnostním galavečeru v Praze v přímém přenosu České televize.  (zun)  Foto: Pk  (Na snímku historicky cenný hvozdový valach v bývalém semínském pivovaru po rekonstrukci)

 

 

Mohlo by vás zajímat:

O bydlení a stavebním zákonu

O bydlení a stavebním zákonu

Netolický po jednání se senátorem Holáskem: Lze očekávat, že Senát vrátí stavební zákon zpět do Sněmovny

Připravit se na přibývání seniorů

Připravit se na přibývání seniorů

Kraj potřebuje ke svému plánování znát populační prognózu

Krásné sedmé místo

Krásné sedmé místo

Alej z Nemošic do Mnětic se v celostátním měřítku neztratila

Začala stavba obchvatu Zminného

Začala stavba obchvatu Zminného

Hotovo má být na konci léta 2027

Kdo bude Sestrou Pardubického kraje?

Kdo bude Sestrou Pardubického kraje?

Nominujte své favoritky na ocenění

Náš region byl u toho

Náš region byl u toho

Veletrh v Drážďanech přilákal přes 30 tisíc návštěvníků