Kraj vybavil policisty

Region - 02. 07. 2021
Kraj vybavil policisty

 

PARDUBICKO - V rámci společného projektu základních složek integrovaného záchranného systému (PČR, HZS a ZZS) Pardubického kraje, který je pod záštitou hejtmana Pardubického kraje, získalo krajské ředitelství Policie ČR od Krajského úřadu Pardubického kraje 2 miliony korun na nákup automatických externích defibrilátorů (AED), resuscitačních figurín, tréninkových elektrod a příslušných školení.

 

 

„Z vlastního rozpočtu jsme zajistili 7 plně vybavených záchranářských batohů, které jsou společně s AED umístěny ve vozidlech prvosledových hlídek na území Pardubického kraje. Zbylých 17 defibrilátorů je rozmístěno ve služebních vozidlech v rámci celého kraje tak, aby byly primárně tam, kde můžeme být díky naší trvalé přítomnosti v ulicích dříve, než Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje (ZZS Pak). Tato místa jsme vybírali právě po konzultaci se ZZS Pak. Prvosledové hlídky tvoří speciálně vyškolení, vycvičení a vybavení policisté, kteří mají za úkol okamžitě reagovat na situace, které bezprostředně ohrožují život, zdraví, majetek, anebo kde figuruje ozbrojený pachatel. Důraz při rozmístění těchto hlídek je kladen na maximální zkrácení dojezdového času v rámci celého kraje,“ informovala tisková mluvčí krajského ředitelství Policie ČR Markéta Janovská.

 

 

Záměrem společného projektu rozhodně není suplování činností ZZS Pak. Zde, jako i jinde platí, že i jedna vteřina může zachránit život. Podle české resuscitační rady postihuje srdeční zástava v Evropě přibližně půl milionu lidí ročně. Vzniká obvykle neočekávaně, často z plného zdraví a bez varovných příznaků. Poskytnutí laické pomoci je přitom velmi jednoduché   stačí zavolat tísňovou linku 155 a začít s prováděním srdeční masáže. Krajský ředitel policie Pardubického kraje Jan Ptáček k tomu dodává: „Laická resuscitace až trojnásobně zvyšuje šanci postiženého na přežití a má zásadní vliv na kvalitu dalšího života postiženého. A protože ne vždy je na blízku osoba, která je dostatečně poučená nebo schopná a ochotná zahájit resuscitaci, je podle nás vybavení vozidel policie přístroji AED cestou správným směrem, ve kterém chceme i do budoucna pokračovat.“

 

 

Obdobné defibrilátory jsou rozmístěné v rámci celé republiky na různých místech s větší koncentrací osob, aby je mohla použít i laická veřejnost. Není proto nutné, policisty v použití AED speciálně školit, protože obsluha je opravdu jednoduchá a přístroj vás sám navádí, co máte dělat. „I přesto je součástí projektu postupné proškolení více než 600 našich policistů v oblasti poskytování první pomoci,“ dodává Markéta Janovská.

 

 

V praxi bude tato spolupráce se ZZS Pak a HZS Pak probíhat prostřednictvím předávání informací v rámci operačních středisek všech složek.

 

 

„K 30.6.2021 policisté obdrželi od ZZS Pak desítky výzev k použití AED, ne však v každém případě ho použili. Někdy na místo přijela současně nebo dříve ZZS Pak či jednotka hasičů. V jednom případě byli kolegové z pohotovostního a eskortního oddělení vysláni i k resuscitaci dítěte po pádu do bazénu, kde nakonec AED nepoužili, ale prováděli nepřímou srdeční masáž. K 30. 6. 2021 jsme defibrilátor použili ve čtyřech případech, kdy v jednom byl doporučen výboj, a resuscitace na místě byla úspěšná,“ shrnuje Janovská.  (zr) Foto: POLICIE ČR

 

Mohlo by vás zajímat:

Auto si „půjčil“ a naboural

Auto si „půjčil“ a naboural

Na téhle vyjížďce nebylo nic dobře

Vznikne nový portál

Vznikne nový portál

Žádat o dotace Pardubického kraje bude jednodušší

Časovka z Časů na Ostrov

Časovka z Časů na Ostrov

Na nové dálnici D35 si v září zazávodí silniční cyklisté

Kraj vybral zhotovitele úprav

Kraj vybral zhotovitele úprav

Objekty domova mládeže v Rybitví zatím slouží ukrajinským uprchlíkům

Zbývá už jen poslední patro

Zbývá už jen poslední patro

V novém srdci Pardubické nemocnice vše pokračuje podle harmonogramu

Zbývají ještě okna

Zbývají ještě okna

Regionální muzeum v Chrudimi prosvítila opravená zdobná fasáda