Zlatá Pecka upravila program

Kultura - 11. 08. 2021
Zlatá Pecka upravila program

CHRUDIM - Termín slavnostního zahájení Hudebního festivalu Zlatá Pecka se blíží. Přes všechny komplikace a mnohá omezení se organizátorům podařilo připravit pro Chrudim i další místa v okolí na dny od 22. do 30. srpna atraktivní program.

 

„Museli jsme učinit několik změn oproti původnímu záměru. Z technických důvodů jsme přeložili představení The Tap Tap a Chrudimské komorní filharmonie z Medlešic na Resselovo náměstí v Chrudimi. Říká se, že všechno špatné je možná pro něco dobré - vyzkoušíme si tak trochu nový koncept komponovaného sobotního odpoledne na náměstí. Těšíme se na reakci diváků a posluchačů a věříme,

že program přiláká do Chrudimi i přespolní návštěvníky a turisty. Takže jsme jej nazvali Ochutnejte Chrudim!,“ prozradil za pořadatele Petr Drahoš.

 

Původně plánovaný koncert Big Bandu Chrudim v Klášterních zahradách se neuskuteční z jednoduchého důvodu - tak velké amatérské těleso bohužel nemělo možnost během covidu zkoušet. „Big Band Chrudim si zakládá na tom, že, ač do značné míry složen z amatérských hudebníků, má pro své posluchače vždy připravený profesionální výkon. Takže příští rok,“ poznamenal Drahoš.

 

Letošní ročník je věnován Marii Callas. Operní pěvkyni řeckého původu, která byla skutečným fenoménem. Právě ona objevila výrazové možnosti lidského hlasu jako instrumentu. Dokázala v každé roli, v každé árii, v každé frázi i v každém tónu krásně vystihnout psychiku zpívané postavy. Radost, smích, bolest, drama i smrt. Právě to jí dovoloval její talent, její hlas výjimečného rozsahu, barvy i ohebnosti, její cit pro dynamiku a absolutní znalost partitury. Jak své, tak i orchestrální. Mohla a také uměla zazpívat vše. Zemřela v 54 letech. V absolutní samotě.

 

„Jako poctu velké umělkyní jsme koncipovali i náš letošní program. Alespoň přiblížit její život, umění a repertoár našim divákům se budeme snažit prostřednictvím našich špičkových pěveckých interpretek v koncertě nazvaném Fenomén Maria Callas, v hraném i dokumentárním filmu, fotografiích… Zajímavý vhled poskytnou i výtvarná díla předních českých výtvarných umělců.

 

O tom, jak těžká je cesta na vrchol dokonalosti, přesvědčí diváky Dagmar Pecková v divadelní hře Terrence McNallyho Mistrovská lekce, kterou autor napsal pod dojmem mistrovských kurzů Marie Callas v New Yorku. Spolu s Městským divadlem Mladá Boleslav jsme představení připravili speciálně pro tento ročník festivalu,“ zve na výjimečný zážitek Petr Drahoš.

 

Kompletní program v definitivní podobě je k dispozici na www.zpfestival.cz. (zr) Foto: MĚSTSKÉ DIVADLO MLADÁ BOLESLAV (Na snímku Dagmar Pecková v roli Marie Callas v inscenaci Mistrovská lekce)   

 

Mohlo by vás zajímat:

V pátek na Přihrádku

V pátek na Přihrádku

Hudební oddělení Krajské knihovny slaví 30. výročí

Tři večery s Pavlem Šporclem

Tři večery s Pavlem Šporclem

Pardubické filharmoniky čeká náročný a pestrý týden

LAIK hledá nové členy

LAIK hledá nové členy

Konkurz do mladého divadelního studia se uskuteční v úterý 14. září

S premiérou nové skladby

S premiérou nové skladby

Koncert Dua Vespral rozezní ve středu pernštejnskou kapli Tří králů

Lákavá nabídka

Lákavá nabídka

Východočeské divadlo v nové sezóně uvede čtyři nové a čtyři odložené premiéry

Jako břitva

Jako břitva

Novou sezónu v historické budově VČD odstartuje předpremiéra hry o Boženě Němcové