Zlatá Pecka upravila program

Kultura - 11. 08. 2021
Zlatá Pecka upravila program

CHRUDIM - Termín slavnostního zahájení Hudebního festivalu Zlatá Pecka se blíží. Přes všechny komplikace a mnohá omezení se organizátorům podařilo připravit pro Chrudim i další místa v okolí na dny od 22. do 30. srpna atraktivní program.

 

„Museli jsme učinit několik změn oproti původnímu záměru. Z technických důvodů jsme přeložili představení The Tap Tap a Chrudimské komorní filharmonie z Medlešic na Resselovo náměstí v Chrudimi. Říká se, že všechno špatné je možná pro něco dobré - vyzkoušíme si tak trochu nový koncept komponovaného sobotního odpoledne na náměstí. Těšíme se na reakci diváků a posluchačů a věříme,

že program přiláká do Chrudimi i přespolní návštěvníky a turisty. Takže jsme jej nazvali Ochutnejte Chrudim!,“ prozradil za pořadatele Petr Drahoš.

 

Původně plánovaný koncert Big Bandu Chrudim v Klášterních zahradách se neuskuteční z jednoduchého důvodu - tak velké amatérské těleso bohužel nemělo možnost během covidu zkoušet. „Big Band Chrudim si zakládá na tom, že, ač do značné míry složen z amatérských hudebníků, má pro své posluchače vždy připravený profesionální výkon. Takže příští rok,“ poznamenal Drahoš.

 

Letošní ročník je věnován Marii Callas. Operní pěvkyni řeckého původu, která byla skutečným fenoménem. Právě ona objevila výrazové možnosti lidského hlasu jako instrumentu. Dokázala v každé roli, v každé árii, v každé frázi i v každém tónu krásně vystihnout psychiku zpívané postavy. Radost, smích, bolest, drama i smrt. Právě to jí dovoloval její talent, její hlas výjimečného rozsahu, barvy i ohebnosti, její cit pro dynamiku a absolutní znalost partitury. Jak své, tak i orchestrální. Mohla a také uměla zazpívat vše. Zemřela v 54 letech. V absolutní samotě.

 

„Jako poctu velké umělkyní jsme koncipovali i náš letošní program. Alespoň přiblížit její život, umění a repertoár našim divákům se budeme snažit prostřednictvím našich špičkových pěveckých interpretek v koncertě nazvaném Fenomén Maria Callas, v hraném i dokumentárním filmu, fotografiích… Zajímavý vhled poskytnou i výtvarná díla předních českých výtvarných umělců.

 

O tom, jak těžká je cesta na vrchol dokonalosti, přesvědčí diváky Dagmar Pecková v divadelní hře Terrence McNallyho Mistrovská lekce, kterou autor napsal pod dojmem mistrovských kurzů Marie Callas v New Yorku. Spolu s Městským divadlem Mladá Boleslav jsme představení připravili speciálně pro tento ročník festivalu,“ zve na výjimečný zážitek Petr Drahoš.

 

Kompletní program v definitivní podobě je k dispozici na www.zpfestival.cz. (zr) Foto: MĚSTSKÉ DIVADLO MLADÁ BOLESLAV (Na snímku Dagmar Pecková v roli Marie Callas v inscenaci Mistrovská lekce)   

 

Mohlo by vás zajímat:

Magický plenér ožívá

Magický plenér ožívá

Východočeské divadlo se navrací na Kunětickou horu

Klasický balet v mladém provedení

Klasický balet v mladém provedení

Čtvrteční pardubické představení Coppélie připravila ZUŠ Havlíčkova

Koncerty k pohnutým událostem

Koncerty k pohnutým událostem

Spolek Klasická hudba mladým připomene heydrichiádu

Na klasiku opět s abonmá

Na klasiku opět s abonmá

Komorní filharmonie odtajnila program 54. sezony

Rychlost dopadu sněhové vločky

Rychlost dopadu sněhové vločky

Májovou premiérou Východočeského divadla bude hra o setkávání i míjení

Tři sestry míří do pivovaru

Tři sestry míří do pivovaru

Kapela naváže na tradici a vystoupí v Pardubicích poslední květnový pátek