Symbolické gesto podpory

Region - 16. 08. 2021
Symbolické gesto podpory

PARDUBICE - V úterý 24. srpna zavlaje nad Krajským úřadem Pardubického kraje ukrajinská vlajka. Stane se tak v den 30. výročí nezávislosti Ukrajiny na Sovětském svazu. Pardubický kraj dlouhodobě pomáhá v oblasti zdravotnictví či školství svému partnerskému regionu, kterým je Zakarpatská oblast. Ta byla v letech 1919 až 1938 součástí meziválečného Československa.

 

 „Pro Ukrajinu je výročí 30 let nezávislosti na Sovětském svazu velmi významným dnem. Jsme si vědomi složité situace, ve které se vzhledem ke konfliktu na východě země a okupaci Krymu nachází. Proto chceme i tímto symbolickým gestem vyjádřit podporu ukrajinské svrchovanosti a územní celistvosti v hranicích, které jsou uznány mezinárodním společenstvím,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Kromě symbolické podpory se dlouhodobě snažíme pomáhat také finančně a materiálně našemu partnerskému regionu na Zakarpatí. Kromě sanitních vozů se nám podařilo podpořit rekonstrukce škol a školek, opravy kotelen a vytápění či obnovu polikliniky v Koločavě. V této podpoře chceme jednoznačně pokračovat i v příštích letech,“ ujistil hejtman. 

 

Vyhlášení nezávislosti Ukrajiny předcházelo 16. července 1990 přijetí rezoluce o státní suverenitě Ukrajiny Nejvyšším sovětem Ukrajinské sovětské socialistické republiky. Následně 24. srpna 1991 přijal Nejvyšší sovět deklaraci nezávislosti Ukrajiny. Jako první uznali 2. prosince téhož roku Ukrajinu jako nezávislý stát Polsko a Kanada. Tentýž den i prezident Ruské sovětské federativní socialistické republiky Boris Jelcin. Tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika uznala nezávislost Ukrajiny 8. prosince 1991. (DoB) Ilustrační foto: BEDŘICH PRÁCHENSKÝ

Mohlo by vás zajímat:

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek

Přijal a foukl

Přijal a foukl

Cyklista s téměř třemi promile alkoholu v krvi vyvázl z dopravní nehody jen se šrámy

Parní vlak propojí dva kraje

Parní vlak propojí dva kraje

Cestující mají jednu z posledních možností projet se s historickou lokomotivou na hlavním koridoru