Jako břitva

Kultura - 30. 08. 2021
Jako břitva

PARDUBICE - Po srpnových plenérových představeních Tří veteránů a Noci na Karlštejně na Kunětické hoře zve Východočeské divadlo i do své historické budovy, kde ve středu 1. září uvede předpremiéru poetické hry Jako břitva současné české dramatičky Lenky Lagronové.

 

Text na motivy života, díla a odkazu Boženy Němcové inscenoval režisér Radovan Lipus. Hlavní roli ztvárňuje Martina Sikorová. Oficiální premiéra, z důvodu koronavirové pandemie přesunutá z 20. března, se uskuteční 9. října v Městském divadle.

 

Obrazivá hra Jako břitva je podložena autorčinou hlubokou znalostí života a díla výjimečné české spisovatelky, ale není životopisná, nelíčí životní příběh Boženy Němcové. „Básnivými doteky se přibližuje k tomu, co je v jejích osudech neuchopitelné. Co je vnitřní svoboda. Z jakých niterných vláken byla utkána mimořádná, složitá osobnost české ženy, jež překonala svou dobu nejen jako spisovatelka,“ uvádí dramaturgyně Jana Pithartová.

 

„Jako břitva je krásná a nesnadná partitura pro čtrnáct rozmanitých hereckých hlasů. Stále se opakující příběh obtížné a odvážné jinakosti, která banální všednost přesahuje a nad žabincově nehybnou hladinu průměru vyčnívá,“ dodává Radovan Lipus, jenž v Pardubicích již režíroval tragikomedii rakouského spisovatele Arthura Schnitzlera Duše – krajina širá a hru anglického autora Richarda Beana Až na věky. (RaS) Foto: JAN FAUKNER (Na snímku z inscenace Petra Janečková a Martina Sikorová)

Mohlo by vás zajímat:

V pátek na Přihrádku

V pátek na Přihrádku

Hudební oddělení Krajské knihovny slaví 30. výročí

Tři večery s Pavlem Šporclem

Tři večery s Pavlem Šporclem

Pardubické filharmoniky čeká náročný a pestrý týden

LAIK hledá nové členy

LAIK hledá nové členy

Konkurz do mladého divadelního studia se uskuteční v úterý 14. září

S premiérou nové skladby

S premiérou nové skladby

Koncert Dua Vespral rozezní ve středu pernštejnskou kapli Tří králů

Lákavá nabídka

Lákavá nabídka

Východočeské divadlo v nové sezóně uvede čtyři nové a čtyři odložené premiéry

Již příští čtvrtek

Již příští čtvrtek

Za dveřmi je podzimní řada abonentních koncertů Barocco sempre giovane