Kraj hlídá archeologické dědictví regionu

Region - 21. 01. 2021
Kraj hlídá archeologické dědictví regionu

 

PARDUBICE – Tento týden začalo postupné předávání archeologických nálezů z ukončených archeologických průzkumů na území kraje, které tu prováděla společnost Labrys. Pardubický kraj v minulých letech poslal firmě řadu upomínek, a nakonec s ní v loňském roce uzavřel dohodu a harmonogram postupného předávání nálezů. To bude trvat několik let. 

„Archeologické nálezy jsou ze zákona majetkem kraje, musí být evidovány v našich sbírkotvorných institucích a mohou sloužit nejen k zachování pro další generace, ale také k dalšímu vědeckému zkoumání. Věřím proto, že po předchozích dohadech se celá věc dala do pohybu tím správným směrem a vítězem nejsou jednotlivé strany, ale archeologické dědictví regionu, které bude postupně uložené a zadokumentované tak, jak je potřeba,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.

První předané nálezy jsou celkem z pěti lokalit, kde společnost prováděla své výzkumy (například Libišany, Staré Hradiště, Vysoké Chvojno a další). „Jde především o keramické, ale i kovové artefakty, které napomáhají k historickému poznání daných míst jako celku. Je to zatím jen zlomek celkového objemu urgovaných nálezů, další dodávku přislíbila firma přivézt za měsíc,“ informoval Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea, které se na archeologických pracích také podílí.

Nyní pracovníci Východočeského muzea musejí nálezy zkontrolovat a především vše řádně zaevidovat. Současně dbají na to, aby k předávaným nálezům byla přiložena veškerá dokumentace včetně nálezových zpráv a vše tak mělo maximální vypovídající hodnotu pro budoucí práci. (zun) Na snímku sídlištní keramické nádoby neolitické kultury s vypíchanou keramikou (5 000 – 4 500 př. n. l.)

Mohlo by vás zajímat:

Obejdou se i bez Smartwings

Obejdou se i bez Smartwings

Rozvoj Letiště Pardubice není ohrožen, v nové sezoně bude nabízet ještě více letů

Neokázalá statečnost

Neokázalá statečnost

Neznámý osud Josefa Kříže připomíná pamětní deska na krajském úřadu

Další exemplář do letky

Další exemplář do letky

Replika prvoválečné stíhačky Aviatik D.I. Berg přistála v Kuněticích

Nová expozice na hradě

Nová expozice na hradě

Na Rychmburku uvidíte gotické oltáře z Chrudimi

Lokální výrobci se snažili

Lokální výrobci se snažili

MLS Pardubického kraje zná letošní oceněné

Totální nezodpovědnost

Totální nezodpovědnost

Linkový autobus neměl na silnici co dělat