PARDUBICE - Okresní soud v úterý nařídil ekologickým aktivistům a aktivistkám zaplatit finanční pokuty ve výši nižších desítek tisíc korun za škody, které nechtěně způsobili během protestu proti elektrárně Chvaletice v říjnu 2016. Aktivisté a aktivistky již dříve uhradili škody, které na chladicí věži způsobili. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, všechny strany si ponechaly lhůtu na odvolání.
Soud zároveň překvalifikoval skutek ze zločinu na přečin, protože podle něj protestující nezpůsobili poruchu obecně prospěšného zařízení. Právě kvůli tomu, že se obžalovaní odmítli přiznat ke způsobení poruchy, nepřijali již dříve dohodu o vině a trestu, kterou jim nabídl státní zástupce.
„Přes čtyři roky trvalo, než jsme se dočkali konce procesu s ekologickými aktivistkami a aktivisty, kteří protestovali proti elektrárně v roce 2016. Dnes jsme zjistili, že představitelé elektrárny se celou tu dobu snažili u státního zástupce vyvolat dojem, že elektrárna musela být kvůli opravám a čištění chladicí věže, na které se protest konal, odstavena. Až nyní provozovatel elektrárny na přímý dotaz přiznal, že bloky 1 a 2 byly v plném provozu i v době oprav a čištění inkriminované chladicí věže. Protest tak neměl na výrobu elektřiny a tepla žádný vliv. Budeme proto zkoumat, zda se zástupci elektrárny svými dřívějšími vyjádřeními nedopustili trestného činu křivého obvinění,“ sdělil po jednání soudu tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
Obvinění protestovali v roce 2016 proti úpravám v elektrárně, které musely být provedeny, aby mohl být prodloužen její provoz. Vadilo jim, že úředníci Pardubického kraje vedli řízení o elektrárně v režimu nepodstatné změny bez účasti veřejnosti a bez vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Upozorňovali také, že zvolené technologie jsou nedostatečné pro ochranu ovzduší. Na chladicí věž proto vyvěsili transparent "Již brzy mimo provoz?”. Právě při jeho rozprostření navrtali venkovní plášť chladicí věže, aby do něj mohli kvůli své bezpečnosti umístit kotevní body.
Celá elektrárna byla v době protestu uzavřená, z části kvůli probíhající rekonstrukci a zčásti kvůli dřívějšímu požáru. Již dva týdny po protestu – okamžitě po skončení stavebních prací – přitom věž najela na plný výkon, aniž by byly provedeny jakékoli opravy pláště chladicí věže. I podle tehdejšího vyjádření ředitele elektrárny Luboše Pavlase protest neohrozil provoz elektrárny a opravy bylo možné realizovat za chodu. (zr)
Mohlo by vás zajímat:
Vznik nového Technického muzea Pardubického kraje se blíží
Krajský náměstek Štefka tentokrát navštívil nemocnice na západě kraje
Pardubická provozovna získala národní ocenění za inovativní a udržitelný přístup