Zbývají ještě okna

Region - 12. 08. 2022
Zbývají ještě okna

CHRUDIM - Letos v dubnu začala oprava fasády na hlavní budově Regionálního muzea, kterou má Pardubický kraj v dlouhodobém pronájmu od města. Práce byly na jednotlivých stěnách dokončovány postupně od června, nyní je dílo už zkolaudováno celé. Celkem za ni muzeum zaplatilo téměř osm milionů korun, na které se skládaly Pardubický kraj a město Chrudim.

 

Komplex muzejních budov podle projektu pražského architekta Jana Vejrycha byl postaven v novorenesančním a novobarokním stylu na přelomu 19. a 20. století a zdobí jej plastiky od Antonína Poppa. Na fasádě se před několika lety začaly objevovat praskliny a část omítky začala opadávat. První odhady oprav se pohybovaly kolem 30 milionů korun, poté však byly sníženy na přibližně 7,2 milionů. Nakonec se kromě prasklin ještě restaurovaly kamenné prvky.

 

Po postavení lešení restaurátoři zjistili větší rozsah nutného restaurování. Jednalo se o všechny hranolové vázy, kamenné sochy alegorií ve výklencích budovy, sgrafitový pás podél celé budovy včetně zlacení ozdobných prvků a opravu vstupního portálu s pískovcovým soklem. Vzhledem k poškození ozdobných prvků holuby musely být nainstalovány hřebíkové koberce na parapety budovy a ochranné sítě na kamenné sochy. To mírně prodloužilo termín dokončení a zvedlo původně nasmlouvanou cenu. „Už jsme zvyklí, že když se na památkově chráněných budovách do něčeho zasáhne, většinou se tam objeví další nutné záchranné práce,“ říká náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek. „Konečná cena se zvýšila asi o 10 procent, na 7,95 milionů korun, doufáme, že se na tomto vyvolaném zvýšení bude s krajem podílet i město Chrudim. Navíc jsme ovšem zjistili, že ve velice špatném stavu jsou i okna, takže nás do budoucna bude čekat i jejich postupná oprava,“ dodává Línek.

 

Opravy ve velmi dobré kvalitě odvedla firma DBC – AG Pardubice pod dohledem památkářů z Chrudimi a Pardubic. (zun) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

Okres Pardubice: 60,53 ku 39,46

Okres Pardubice: 60,53 ku 39,46

Rovněž v našem regionu zvítězil ve 2. kole prezidentských voleb výrazně Petr Pavel

Ranní karambol na Chrudimsku

Ranní karambol na Chrudimsku

Hromadná nehoda se sedmi zraněnými na silnici I/37 u obce Lukavice

Dřevo místo železa

Dřevo místo železa

Menší mosty se mohou opravovat pomocí nové metody, která šetří čas, přírodu i peníze

Pololetní prázdniny „v přírodě“

Pololetní prázdniny „v přírodě“

Den volna mohou děti strávit v teple a suchu zámku

Harmonogram je plněn

Harmonogram je plněn

Stavba centrálního příjmu v Pardubické nemocnici pokračuje podle plánu

Zloděj kol dopaden

Zloděj kol dopaden

Šestadvacetiletý muž ukradl na Chrudimsku téměř dvě desítky bicyklů