Rozhodně bylo co sledovat

Region - 29. 08. 2022
Rozhodně bylo co sledovat

PARDUBICE - Nabitý den čekal muzejníky doslova z celého světa, kteří se v pátek 26. srpna vydali na návštěvu našeho krajského města. Zástupci muzeí z Kanady, Portugalska, Velké Británie, Gruzie či Singapuru zavítali na Památník Zámeček, Zámek Pardubice a nevynechali ani procházku městem. Den zakončili ochutnávkou v rámci právě probíhajícího Pardubického festivalu vína.

 

Pardubice si účastníci konference Mezinárodní rady muzeí (ICOM), kterou letos hostí Praha, vybrali jako příklad soužití muzea s národní kulturní památkou. Těmi jsou jak Zámek Pardubice, tak právě rekonstruované Winternitzovy mlýny.

 

„Tyto dvě národní kulturní památky jsou ve vlastnictví Pardubického kraje, který jim za významné pomoci evropských fondů navrací jejich původní krásu. Na zámku jsme před dokončením expozice, která se vrací k rodu Pernštejnů a v přípravě vybudování návštěvnického centra a společenského sálu. Ve mlýnech bude brzo dokončena stavba budoucí Gočárovy galerie a začneme s vybavováním interiérů,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek. 

 

„Na zámku jsme kolegy provedli dokončovanou expozicí Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách. Sdíleli jsme zkušenosti jak s životem muzea v památce, tak s problémy vznikajícími při přípravě velkých expozic. Na vlastní oči mohli vidět, jaké taková úskalí při dokončování řešíme,“ popsal návštěvu ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

 

Generální konference Mezinárodní rady muzeí se konala v Praze od 20. do 28. srpna 2022 jako jedna z nejvýznamnějších celosvětových akcí věnovaných muzeím. Od roku 1948 se na ní setkávají účastníci ze všech kontinentů, aby spolu diskutovali a sdíleli myšlenky týkající se aktuálních otázek, se kterými se muzea potýkají. Konference ICOM Praha 2022 nabídla účastníkům rozsáhlý odborný program, který kombinoval přednášky, panelové diskuse, kulaté stoly a debaty v rámci čtyř klíčových témat, která dnes muzea řeší. V Pardubickém kraji účastníci zavítali také na Litomyšlsko a Chrudimsko. (skp) Foto: VČM (Na snímku prohlídka Pernštejnské expozice)

Mohlo by vás zajímat:

Hledají se neznámý řidič a svědci

Hledají se neznámý řidič a svědci

Pomozte policii s řádným objasněním dopravní nehody u Dražkovic

Čtyři hosté, jedno téma

Čtyři hosté, jedno téma

Jak se vypořádat s klimatickou změnou? Udržitelná talkshow nabila Pardubice novou energií

Za zásluhy a za záchranu

Za zásluhy a za záchranu

Ocenění Pardubického kraje vstupují do druhého desetiletí

Policisté se zaměřili na cizince

Policisté se zaměřili na cizince

S jedním mužem je vedeno řízení o jeho vyhoštění

Zvláštní ocenění za počin roku

Zvláštní ocenění za počin roku

Na ocenění Gloria musaealis 2023 tentokrát bodovala Gočárova galerie

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Prezident Pavel zamíří na Pardubicko

Hlava státu navštíví Explosii, nemocnici a poklepe základní kamen Centra leteckého výcviku