Rozhodně bylo co sledovat

Region - 29. 08. 2022
Rozhodně bylo co sledovat

PARDUBICE - Nabitý den čekal muzejníky doslova z celého světa, kteří se v pátek 26. srpna vydali na návštěvu našeho krajského města. Zástupci muzeí z Kanady, Portugalska, Velké Británie, Gruzie či Singapuru zavítali na Památník Zámeček, Zámek Pardubice a nevynechali ani procházku městem. Den zakončili ochutnávkou v rámci právě probíhajícího Pardubického festivalu vína.

 

Pardubice si účastníci konference Mezinárodní rady muzeí (ICOM), kterou letos hostí Praha, vybrali jako příklad soužití muzea s národní kulturní památkou. Těmi jsou jak Zámek Pardubice, tak právě rekonstruované Winternitzovy mlýny.

 

„Tyto dvě národní kulturní památky jsou ve vlastnictví Pardubického kraje, který jim za významné pomoci evropských fondů navrací jejich původní krásu. Na zámku jsme před dokončením expozice, která se vrací k rodu Pernštejnů a v přípravě vybudování návštěvnického centra a společenského sálu. Ve mlýnech bude brzo dokončena stavba budoucí Gočárovy galerie a začneme s vybavováním interiérů,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek. 

 

„Na zámku jsme kolegy provedli dokončovanou expozicí Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách. Sdíleli jsme zkušenosti jak s životem muzea v památce, tak s problémy vznikajícími při přípravě velkých expozic. Na vlastní oči mohli vidět, jaké taková úskalí při dokončování řešíme,“ popsal návštěvu ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

 

Generální konference Mezinárodní rady muzeí se konala v Praze od 20. do 28. srpna 2022 jako jedna z nejvýznamnějších celosvětových akcí věnovaných muzeím. Od roku 1948 se na ní setkávají účastníci ze všech kontinentů, aby spolu diskutovali a sdíleli myšlenky týkající se aktuálních otázek, se kterými se muzea potýkají. Konference ICOM Praha 2022 nabídla účastníkům rozsáhlý odborný program, který kombinoval přednášky, panelové diskuse, kulaté stoly a debaty v rámci čtyř klíčových témat, která dnes muzea řeší. V Pardubickém kraji účastníci zavítali také na Litomyšlsko a Chrudimsko. (skp) Foto: VČM (Na snímku prohlídka Pernštejnské expozice)

Mohlo by vás zajímat:

Vírník se poroučel k zemi

Vírník se poroučel k zemi

Poblíž Kunětic došlo ve středu odpoledne k letecké nehodě

Tady bude nový kruhový objezd

Tady bude nový kruhový objezd

Hlavními důvody výstavby jsou bezpečnost a zklidnění dopravy v lázeňském městě

O parkování a o letišti

O parkování a o letišti

Kraj a město řeší situaci v okolí Pardubické nemocnice

Línek: Zachovat objem financí

Línek: Zachovat objem financí

V Evropském výboru regionů o rychlé přeshraniční pomoci při katastrofách

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty