150 let hasičů v Chrudimi

Region - 31. 08. 2022
150 let hasičů v Chrudimi

CHRUDIM - Zvládnou povodně, zásahy u nehod, mají za sebou křest největším lesním požárem v Českém Švýcarsku. Sbor dobrovolných hasičů v Chrudimi slaví. Je nejstarší v okrese a vznikl tak trochu natruc. Na víkendových oslavách se předvede pára i hliníkové skafandry.

 

Když hořelo město, neměl kdo hasit

 

Historie sboru má společné kořeny se Sokolem. Původně totiž byli chrudimští hasiči jedním z jeho odborů. Cesta k samostatnosti vedla přes spálené město. Když v devatenáctém století začalo hořet Kateřinské předměstí, zrovna se konal sokolský výlet do Železných hor. „Kateřina shořela a hasiči se rozhodli odtrhnout,“ připomíná historickou kapitolu starosta SDH Chrudim Jakub Morávek.

Teď má jednotka 80 až 90 výjezdů za rok. Čísla se výrazně změnila. Ještě před dvaceti lety to byl zlomek. Změnilo se i spektrum. Dobrovolní hasiči už zvládnou vyřešit všechno, co je potřeba.

 

Hřensko bylo drsné, Kochánovice horší

 

Mezi čerstvé zkušenosti tak patří i největší lesní požár u nás, který zasáhl Národní park České Švýcarsko. „Jednotka tam byla víc než týden a velmi se osvědčila naše čtyřkolka, kterou máme tři roky. Na navážení materiálu po špatně přístupných cestách byla ideální,“ říká Jakub Morávek.

Po návratu se ale oddych nekonal. Začal hořet les v Kochánovicích u Slatiňan, kde byla situace dost dramatická. „Říkal jsem si, že nic nemůže být horšího než v Hřensku. Ale takové plameny jako tady, jsem tam neviděl. Osmdesátimetrová stěna polykala všechno, co jí stálo v cestě,“ popisuje svoje dojmy starosta chrudimských hasičů.

 

Když vezete k požáru uhlí

 

Na oslavy dorazí přes dvacet strojů. Od Tater, přes Avie až k novějším kusům. Většina techniky má k chrudimským hasičům blízko. Přímo u sboru sloužila i největší rarita, která na Resselově náměstí předvede přímo v akci. Parní stříkačka vyrobená v roce 1907 ve slatiňanských strojírnách.

„Trvalo zhruba 15 minut, než se parní kotel roztopil a stroj mohl pracovat. Takže se u ohně ještě paradoxně přikládalo. Někteří šikovnější hasiči s roztápěním začínali už za jízdy k zásahu. Koně táhli parní stříkačku a zezadu tam někdo házel lopaty uhlí,“ představuje unikát Jakub Morávek.

 

Program oslav v sobotu 3. září je sestavený tak, aby si v něm něco našla každá generace. Kromě historických kusů tak návštěvníci uvidí i adrenalinové vložky – ukázky vyprošťování nebo pohyb hasičů v ohni ve speciálních oblecích.

 

Oslavy budou poctou těm, kteří se hasičskému řemeslu věnovali nebo věnují. Těm, kteří jsou ochotní pomáhat druhým a obětovat pro to svůj čas. Protože takových lidí bohužel ubývá.

 

Celodenní program oslav 150. výročí založení SDH Města Chrudim začíná na Resslově náměstí v 8.30 hodin slavnostním průvodem městem (řazení průvodu bude v Topolské ulici). Na 10. hodinu připadá oficiální část oslav za účasti představitelů města a hostů, v 11 hodin bude požehnán nový prapor OSH Chrudim. Vystaveno bude přes dvacet kusů historické i moderní techniky, návštěvníci uvidí útok unikátní parní stříkačky a zásah hasičů v ohnivé uličce. Od 12 hodin se uskuteční soutěž Mladých hasičů v požárním útoku. (zr) Foto: SDH Chrudim (Na snímku unikátní stroj, který se musel před zásahem roztápět)

Mohlo by vás zajímat:

Salesiáni se věnují mládeži

Salesiáni se věnují mládeži

V Pardubicích opravili svůj původní dům

Socha, nebo lavička?

Socha, nebo lavička?

Chrudimské sídliště získalo originální kusy mobiliáře

Logistici patří do Pardubic

Logistici patří do Pardubic

Starají se o přepravy, opravy, odsuny i prázdné žaludky

Den pěnivého moku

Den pěnivého moku

Festival piva na zámku zve na lokální výrobce i středoevropskou raritu

Burza filantropie překonala rekordy

Burza filantropie překonala rekordy

Neziskovky z Pardubicka získaly 912 tisíc korun

Den pro budoucnost oboru

Den pro budoucnost oboru

Na Univerzitě Pardubice se bude soutěžit o titul krále chemiků