KLADRUBY NAD LABEM - Národní hřebčín letos rozšíří svoje expozice o další zrestaurovaný historický kočár. Tímto přírůstkem je vzácný kočár ze světoznámé pražské továrny na luxusní kočáry a karoserie aut J. O. Jecha, který dodával kočáry i na vídeňský dvůr. O rozsahu provedených prací kurátor sbírky národního hřebčína Pavel Douša uvedl: „Restaurování kočáru je velmi náročná a specifická práce, která trvá průměrně jeden rok a uplatní se u ní několik profesí. Jsou to například umělečtí kováři, zámečníci, koláři, čalouníci a další. Všechny práce pak podléhají dohledu památkové péče“. Tento rok chce národní hřebčín v péči o sbírku pokračovat dalším unikátem se své sbírky. „V roce 2021 předpokládáme zahájení restaurování historického kočáru typu Berlina – Coupé. Tyto kočáry byly luxusní dopravní prostředky své doby a jejich původ sahá až do sedmnáctého století,“ říká Jiří Machek, ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Vzhledem k náročnosti a rozsahu prací je restaurování naplánováno na celé dva roky.
Národní hřebčín spravuje rozsáhlou sbírku přibližně 50 historických kočárů nebo jejich částí, z nichž 22 z nich je jako soubor prohlášen za kulturní památku. Svým rozsahem a rozmanitostí se jedná o jeden z nejvýznamnějších souborů kočáru a saní v České republice. Hodnota sbírky není jen v umělecko-řemeslné rovině, ale především v provozně-historické. To potvrzuje fakt, že se nejedná o uměle vytvořený soubor, ale o kočáry ve službách významných osobností. Jmenujme například prvního českého prezidenta T.G. Masaryka, královohradeckého biskupa K.B. Hanla z Kirchtreu nebo šlechtický knížecí rod Kinských.
Část sbírky je možné obdivovat jako součást expozice v tzv. Historické kočárovně, kde jsou vystaveny i zapůjčené unikáty z jiných českých sbírek, např. z arcibiskupství pražského nebo poštovního muzea. Výjimečná mezi obdobně koncipovanými muzejními sbírkami je pak především prezentace kočáru v zápřeži starokladrubských koní při příležitosti kulturních akcí jako je například tradiční Den starokladrubského koně. Součástí péče o sbírku je kromě běžné péče postupné restaurování vybraných kočárů. V posledních letech tak byly dokončeny práce na kočáru T.G. Masaryka z dílny Josefa Řípy následované restaurováním kočárů Mylord z dílny T. Cetlovského, dále byl restaurován kočár z továrny Ignáce Schustaly a posledním dokončeným kočárem je Mylord z továrny J. O. Jecha. (mp) Foto: NHK
Mohlo by vás zajímat:
Pardubický kraj podpoří nové praktické lékaře a zubaře dotací až 900 tisíc korun
Jediný zástupce Pardubického kraje v anketě Zlatý Ámos je ze Sezemic