Nejstarší renesance v Čechách

Region - 22. 09. 2022
Nejstarší renesance v Čechách

PARDUBICE - Na zámek se po staletích vracejí Pernštejnové! Nový prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách oživí strhujícím a neotřelým způsobem příběh pardubického šlechtického sídla, jehož hlavní dějství rámují léta 1491 a 1560, kdy ve městě působili páni z Pernštejna.

 

V pěti tematických částech a v autentických kulisách dochované architektury provede návštěvníky historicky nejhodnotnějšími částmi národní kulturní památky Zámek Pardubice, a to i do míst, která byla doposud nepřístupná. Nový okruh Východočeské muzeum otevírá v úterý 27. září.

 

„Pro Pardubický kraj, který zámek posledních více než 20 let spravuje prostřednictvím své příspěvkové organizace - Východočeského muzea, to je skutečně zásadní předěl v prezentaci zámku. Donedávna mnoho lidí v republice ani nevědělo, že je v Pardubicích nějaký zámek, byly tu jen čistě muzejní výstavy a expozice. V nové zámecké expozici, která vznikla v rekonstruovaných prostorách s velkým přispěním evropských fondů, nás historici spolu s architekty, výtvarníky a uměleckými řemeslníky moderním způsobem vracejí do dob největší slávy Pardubic. A já věřím, že od dob Pernštejnů nebyl zámek v takové kondici, jako je dnes,“ říká náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

 

„Pardubice byly v první polovině 16. století významným mocenským a ekonomickým centrem, odkud Pernštejnové ovlivňovali domácí i evropské dějiny. Nejbohatší rod v zemi mohl svoje sídlo vyzdobit tím nejlepším, co bylo dispozici. I po půl tisíciletí dokládají pozůstatky původní výzdoby interiérů dosud nedoceňovanou skutečnost: pardubický zámek byl nejstarším skutečným renesančním sídlem v Čechách,“ připomíná ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

 

Autorský tým muzea pod odbornou garancí historika Petra Vorla vsadil příběh pernštejnského sídla do politického, náboženského a kulturně-uměleckého kontextu pozdního středověku a rané renesance. Návštěvníci se ocitnou v překotné době, kterou bezesporu zosobňuje Vilém z Pernštejna, udatný rytíř středověkého střihu i renesanční vizionář nové éry.

 

Úvodní část expozice se odehrává ve velkém gotickém sále, kde dějiny rodu ukáže na podlahové historické mapě se skleněnými stélami na místech významných sídel Pernštejnů. Působivá velkoplošná malba rodokmenu na stěně vyzdvihne ty příslušníky rodu, kteří vtiskli Pardubicím jedinečnou urbanistickou a architektonickou tvář.

 

Do evropského kontextu vsadí zámek další část okruhu – návštěvníky zavede do prvního patra paláce, kde se nacházejí tři reprezentativní rytířské sály s fragmenty původních nástěnných maleb. Ty jsou samy o sobě jedním z nejvýznamnějších exponátů – pozdně gotické ornamenty se tu prolínají s renesanční výmalbou s prvky prostorově iluzivní architektury. Zdejší monumentální malby nemají svým rozsahem ve střední Evropě obdoby. Jak mohly vypadat ve své úplnosti, si návštěvníci prohlédnou v přilehlém sále, kde muzeum vystavuje jejich současné malířské rekonstrukce.

 

Do čtyř modelů pardubického zámku autorský tým vtiskl zcela nové poznatky o této památce, které nedávno překvapily archeology i historiky. Velkorysé vizionářské dílo Pernštejnů pak návštěvníci nejlépe odhalí z ptačí perspektivy při pohledu na model města a přilehlého okolí oživený videomappingem.

 

Rodovou galerii pardubických Pernštejnů naleznou návštěvníci v jednom z nejlépe dochovaných renesančních sálů s původním kazetovým stropem. „Obrazy namaloval uznávaný malíř Petr Nikl a podařilo se mu v nich spojit moderní portrét s hlubokým porozuměním renesanční době, a to v autentickém prostředí sálu, kde Pernštejnové skutečně žili,“ říká s hrdostí v hlase Libánek.

 

Součástí okruhu jsou i mohutné valy a hradby, které v sobě uzavíraly i mimořádně rozsáhlé zbrojní sklady, které umožňovaly rychle vyzbrojit vojsko zemské hotovosti. Manipulaci s tehdejšími chladnými i palnými zbraněmi a oblékání zbroje si návštěvníci vyzkouší v pernštejnské zbrojnici.

 

Celý zámecký okruh si návštěvníci mohou projít samostatně nebo jako komentovanou prohlídku s průvodcem. Otevřený bude od úterý 27. září každý den kromě pondělí, od 10 do 18 hodin. Komentované prohlídky se konají každou celou hodinu, poslední v 17 hodin. Vstupné je 220 korun, snížené 110 korun. (skp) Foto: VČM

Mohlo by vás zajímat:

Majestátnímu dravci ruch nevadí

Majestátnímu dravci ruch nevadí

Vysoký komín opatovické elektrárny se sokolům zalíbil

Otevření obchvatu Dašic se blíží

Otevření obchvatu Dašic se blíží

Stavba uleví městu. Archeologický výzkum přišel na 85 milionů

Svatojakubské pozvání

Svatojakubské pozvání

Nadcházející víkend nabízí několik příležitostí k cestě, kultuře i duchovnímu usebrání

Konstrukci montovali Švédové

Konstrukci montovali Švédové

Jízdárna v Kladrubech nad Labem roste jako z vody

Více energie ze slunce

Více energie ze slunce

Pardubický kraj pokračuje v budování fotovoltaických elektráren na svých objektech

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Nezaměstnanost v červnu: 2,8 %

Počet rekvalifikací a kurzů vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek