Obnova pozoruhodné památky

Region - 27. 09. 2022
Obnova pozoruhodné památky

VELINY - V obci nedaleko Holic jsou náležitě hrdí na svou kulturní památku – barokní areál roubeného kostela sv. Mikuláše se zvonicí a márnicí, obehnaný dřevěnou ohradní zdí. Vše je zhruba z poloviny 18. století, ale na základech staveb ze 14. století. Kdysi tu byly také čtyři zvony ze 16. století, po dvou světových válkách zbyly s různými peripetiemi jen dva, které nebyly zrekvírovány pro válečné účely. Místo jednoho z nich nechala obec v roce 2015 vyrobit menší zvon sv. Mikuláše. Ale po druhém, nepoměrně větším zvonu, je na zvonici stále prázdné místo. To by se mohlo změnit.

 

„Dlouholetý starosta Velin Petr Krejcar se rozhodl, že se v dalším období bude věnovat především péči o tuto kulturní památku. Rád by otevřel odbornou diskuzi o tom, zda by si areál nezasloužil titul Národní kulturní památka, ale jeho ambicí je také získat prostředky na výrobu nového většího zvonu, který na zvonici chybí. Pardubický kraj mu v rámci svých možností bude jistě nápomocný, ale většinu potřebných prostředků bude muset sehnat z dalších zdrojů,“ řekl při prohlídce areálu náměstek hejtmana Roman Línek.

 

Obec se o kostel s okolním areálem stará už řadu let. Pardubický kraj na jeho obnovu přispěl z několika různých programů v minulých letech celkovou částkou 625 tisíc korun. „Našimi největšími nepřáteli mohou být dřevokazné houby a oheň,“ konstatoval Petr Krejcar a pokračoval: „Jenom pravidelný nátěr dřevěných ploch nás stojí 100-150 tisíc korun a plánujeme zlepšit také protipožární systém.“

 

Válečnou rekvizicí zabavený zvon byl z roku 1565 od neznámého zvonaře a vážil 490 kilogramů. Obec má již připravený návrh nového zvonu na jeho místo, který by nesl jméno František a vážil kolem 300 kilogramů.

 

K historii velinských zvonů se váže i z dnešního pohledu úsměvná historka z období 1. světové války. Veliny, kterým zbyly po rekvizici dva zvony, měly jeden zapůjčit do Ostřetína, kde nezbyl žádný. To se po dlouhém otálení podařilo, ale kočí, který zvon převážel, musel čelit útokům místních a házení kamenů. Přitom byl zraněn kůň a kočí skončil s rozbitou hlavou. Nakonec se ještě ukázalo, že zvonu chybí srdce. To se našlo až po návratu zvonu do Velin v roce 1925. Zatím nikdo neprozradil, kdo a kde ho ukryl. (zun) Foto: Pk

Mohlo by vás zajímat:

O parkování a o letišti

O parkování a o letišti

Kraj a město řeší situaci v okolí Pardubické nemocnice

Línek: Zachovat objem financí

Línek: Zachovat objem financí

V Evropském výboru regionů o rychlé přeshraniční pomoci při katastrofách

Na jubilejním dvacátém sněmu

Na jubilejním dvacátém sněmu

René Živný obhájil post předsedy SNK Evropských demokratů

Poutníci jsou vítáni

Poutníci jsou vítáni

Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Zlatý IDET pro SVOS Přelouč

Bojové vozidlo MARS 4x4 bylo oceněno na mezinárodním veletrhu obranné techniky

Explosia má Osobnost roku

Explosia má Osobnost roku

Na IDETu byl oceněn také odborník z oboru trhavin Ladislav Říha